Toit ja toidu valmistamine

Anonüümne

22. veebruar 2012

Toit ja toidu valmistamine

Tere!

Teie kodulehel on taimetoitlust puudutavas jaotuses kirjas selline väide: „Täistaimetoitlased ehk veeganid, kes tarbivad ainult taimset toitu, mille hulka ei kuulu ka mesi ja seened“. Ning tõsi, veganid ei söö tõesti mett, sest mesi pärineb mesilastelt ning on seetõttu loomne toode. Ja just loomset päritolu toitudest loobumise kaudu veganlust ka defineeritakse. Nt The Vegan Society kodulehel defineeritakse vegantoitu järgmiselt (http://www.vegansociety.com/lifestyle/food/?ad=677745):
„What is vegan food? Vegans choose not to eat anything which is taken from animals, for example:
– No meat, fish nor other substances that come directly from killing an animal, such as animal fats and gelatine
– No dairy products such as cows milk, cheese and yogurt; nor goats milk
– No eggs nor foods containing eggs such as Quorn
– No honey“
Ehk siis veganlust defineeritakse loomset päritolu toiduainete välistamise, mitte aga üksnes taimset päritolu toidu söömise kaudu. Siit ka põhjus, miks veganid siiski söövad seeni ning Teie kodulehe väide on eksitav, sest seeni mittesööv vegan on pigem erand (nt seeneallergia tõttu seentest loobumine vms). Arvan, et segaduse põhjus on ka keeleline – kuidas taimetoitlust kirjeldavad mõisted on eesti keelde tõlgitud ja kuidas nad on siin omandanud uusi tähendusvarjundeid pakkuva kuju.

Jaksu Teile!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Aitäh tähelepanu juhtimast. Kuna seened ei kuulu ei taime- ega loomariiki, siis ei tea paljud taimetoitlased isegi, kas neid süüa või mitte. Tegin infosse väikese täpsustuse, lisades sellesse lausesse sõna “mõnikord”.