Tervislik toitumine
28. aprill 2013
Tere
Teen oma 9-kuusele lapsele ise toitu ning sooviksin teada, millised juurviljad sobivad omavahel kokku? Hetkel menüüs sellised juurviljad: kartul, porgand, bataat, kõrvits, lillkapsas, suvikõrvits, brokkoli.
Kui mitmest juurviljast korraga on soovitatav teha sellises vanuses lapsele püreed? Mis liha ja kala on sobiv? Hetkel saab kana, veis, siga ja on saanud ka juba natuke lesta fileed ( püreestatult). Kuna kaalu ei taha hästi juurde tulla, soovitas arst lisada ka 4-nda söögikorra menüüsse,mis võiks olla maits.jogurt beebiküpsistega. Kas need küpsised on ikka hea variant? Kumb on lapsele parem kas toiduõli või taluvõi? Meile soovitati võid kuid panen putrude sisse ka vahel õli ( holle beebi toiduõli).
Senini pole aru saanud kui palju liha ja/või kala peab saama 9 kuune päevas või siis nädalas ja kas samal päeval võib anda nii liha kui ka muna või on siis oht liigsele valgule?
Veel huvitab selline asi kas tõesti võib lapsele anda korraga süüa tahket toitu kui palju ta tahab? Olen vaadanud tabeleid kus kirjas milline peaks olema toidukogus, siis seal ikka mingid kogused grammides välja toodud!
Ette tänades,
Margot
Spetsialist vastab:Tagli Pitsi
Imikute toitumise osas peaks tegelikult nõu andma lastearst, kes on kursis konkreetse lapse kasvamise ja arenemisega.
Imikute toitumisel lähtutakse põhimõttest, et uusi toiduaineid tutvustatakse ükshaaval ning väikestes kogustes. Seetõttu, kui teete ise köögiviljapüreesid, võiks vähemalt alustuseks pakkuda neid alati ükshaaval. Kui laps hakkas lisatoitu saama 6-kuuselt, siis 9-kuuseks saamiseks võib ta juba süüa puu- ja köögiviljapüreesid, putru, (linnu)liha, muna ning väheses koguses ka kala. Imiku toiduks sobib kalafilee, eelistama peaks kalakasvatusest ja saastamata siseveekogudest püütud valge lihaga kala. Toidurasvade osas soovitatakse imiku toitmisjuhistes järgmist: “Laps võiks saada erinevaid toidurasvu. Nii võiks toidule lisada vaheldumisi nii loomsest kui ka taimsest allikast pärit rasvu: võid ja toiduõli. Ühele, umbes 100–150-grammisele teraviljapudru- või köögiviljapüreeportsjonile võib lisada vahetult enne lapsele pakkumist umbes ühe teelusikatäie võid või toiduõli.” Hapendatud piimatooteid ning kohupiima-kodujuustu võib hakata imikutele pakkuma umbes 10-11 kuu vanuses, tavalist lehmapiima alla aastastele lastele ei soovitata.
Isegi, kui beebiküpsised on tehtud kõiki laste toitumissoovitusi silmas pidades, siis peaks laste toitmisel lähtuma mitte ainult toiteväärtusest, vaid ka toitumisharjumuste kujundamisest. Ei ole vaja väikesi lapsi harjutada küpsistega (mida tihtipeale pakutakse lastele ka pigem lohutuseks või igavuse peletamiseks), et neid siis hiljem ümber harjutada, kuna küpsiseid kui selliseid tuleks tarbida tegelikult võimalikult harva.
Loomset päritolu valgud peaks väikestel lastel moodustama umbes 50% kogu saadavatest valkudest. Kokku peaks 6-kuu kuni aastane laps saama valke 17-25 grammi saadud 1000 kcal toiduenergia kohta, päevane energiavajadus 6-kuu kuni 1-aasta vanuses on umbes 105 kcal kehakaalu kilogrammi kohta. Seega, kui laps kaalub näiteks 8 kilogrammi, siis peaks ta päevas saama energiat umbes 850 kcal ja valke 14-21 grammi ehk siis lihast-kalast-munast-piimatoodetest pärit valke umbes 7-10 grammi. Näiteks üks keedetud muna sisaldab umbes 7 grammi valke, väike tükike (tikutoosi suurune) keedetud lihatükk või lõhetükk umbes 6 grammi ning 50 grammi kodujuustu 7 grammi.
Laps peab sööma niipalju, et saadud energia kataks tema vajaduse. Seda näitab see, et laps võtab kaalus normaalselt juurde, ei ole oma vanuse ja pikkuse juures ei ala- ega ülekaalus. Mõlemad ei ole lapse tervise seisukohast head. Seda, kas tuleks last toita rohkem või vähem, peakski ütlema lastearst, tuginedes igakuistele mõõtmistulemustele.