Tervislik toitumine

Anonüümne

7. august 2013

Tervislik toitumine

Tere!

Sooviksin teada saada, mida soovitate söögi juurde juua?
Hetkel joon hommikusöögi juurde kohvi, lõunal vett või teed ning õhtul joon piima.

Tänan ette!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tegelikult ei soovitata söömise kõrvale üldse juua. Seda ennekõike selleks, et toit näritaks korralikult läbi ja segataks süljega, mis aitaks kaasa toitainete paremale imendumisele.
Kohvi võib täiskasvanud inimene juua päevas kokku 2-3 tassi, seejuures peab arvestama, et tegemist on joogiga, mis aitab kaasa vee eritumisele ning seeõttu võib olla suurenenud vajadus vett juurde juua. Vee eritumist suurendavad ka kange tee, karastus- ja energiajoogid. Piima loevad mõned inimesed isegi mitte joogiks, vaid pigem söögiks. Päevane vedelate piimatoodete tarbimissoovitus on 1-3 klaasi. Mahla (mitte mahlajooki) võiks juua päevas kuni klaasi, sest kuigi ta sisaldab mingil määral vitamiine, on neid siiski enam tavalistes puuviljades, mis sisaldavad lisaks ka kiudaineid.
Kõige parem on janu kustutamiseks valida vesi. Vett saame nii toitudest (nt kurgid, supid) kui ka jookidest, samuti saab organism mingil määral vett ka toitainete lõhustamisel. Kokku peaks vett saama päevas umbes 1,5-2 liitrit, millest veena 0,5-1 liiter, olenevalt tööst, füüsilisest aktiivsusest, kliimast jm teguritest.