Varia

Anonüümne

2. august 2011

Varia

Tere,
Sooviksin teada, mis vahe on taimetoitlusel ja toortoitumisel? Need tunduvad nii sarnased olevat, aga vist pole ikka päris üks ja sama.
Kas te üldse meie kliimas (talvel ju näiteks pole eriti kodumaist värsket võtta kuskilt) soovitaksite toortoitumist?
Kas ennem nii äärmuslikule (minu jaoks) dieedile minekut oleks otstarbekas perearstiga konsulteerida ja näiteks üldproovid vms võtta ja kontrollida, kas kõik ikka korras ja selline dieet sobib?
Veel sooviksin teada, kus saaks teha toidutalumatuse testi? mitme aine suhtes. Olen täheldanud, et mõningate ainete suhtes läheb mul kõht väga punni ja hakkab valutama, aga ei saa aru täpselt aru, mille peale.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Taimetoitlus tähendab seda, et inimene ei tarbi mitte midagi loomse päritoluga (sh mesi, munad, kana, kala, piim jne), samuti hoidub ta loomse päritoluga toodete kasutamisest oma riietuses, majapidamises. Olemas on taimetoitluse erivorme, kus inimesed tarbivad peamiselt taimetoitu, kuid lisaks midagi loomset. Toortoitlus on aga taimetoitlusest veel samm edasi. Selliselt toituvad inimesed ei kuumuta midagi üle 40 kraadi, vaid valmistavad oma toitu idandamise, leotamise, kuivatatmise ja piimhapendamise teel.
Mina ei soovitaks üldse mingit taimetoitlust, sest ilma väga põhjalike teadmisteta toitumisest ja toitude koostisest, jätate oma organismi ilma vajalikest toitainetest. Suurim oht on saada liiga vähe asendamatuid amino- ja rasvhappeid, rauda, kaltsiumi, tsinki, vitamiine D ja B12. Viimaseid ei ole taimsest toidust võimalik üldse saada ning neid tuleks kindlasti tarvitada toidulisandina. Toortoitumist meie kliimas ja toiduvaliku juures on praktiliselt võimatu teha. Kõikvõimalikud äärmuslikud dieedid teevad organismile pigem kahju kui kasu ning kui ikkagi otsustate selle kasuks, siis kindlasti tuleb teha seda arsti järelvalve all.
Toidutalumatuse testide tegemiseks pöörduge perearsti poole.