Kehakaal

Anonüümne

5. veebruar 2010

Kehakaal

Tere! Sooviksin kaalust alla võtta. Olen 20 aastane, hetkel kaalun 75 kg. Ma soovin kaalust alla võtta tervislikult ehk siis nii, et mu kaal langemisel ka sellena pidama jääks. Ideaalis sooviksin alla võtta 10 kilo. Aga ma ei oska enda toitumist täpselt hinnata, et kas ma söön liiga vähe või liiga palju, sest on ju teada, et näljutamisel hakkab keha sellest viimasestki kinni hoidma, kardan, et mu pingutustest ei ole kasu. Mis peaks olema igapäevaselt laua peal, mitu korda päevas sööma ning selline küsimus ka, et kas lõunal või õhtul peaks sööma sooja toitu ning kas vastab tõele, et hommikul võib süüa rohkem(nt. jogurtit, võileibu jne.)?Aitäh!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Selleks, et kaal pärast langemist ka pidama jääks, ei tohi pidada lühiajaliselt ühtegi ranget dieeti, vaid muuta oma toitumist ja elustiili alatiseks. 10 kg langetamine püsivalt võiks toimuda 5-10 kuu jooksul, mitte rutem. Kõigepealt tuleb alustada oma menüü analüüsimisega– panna kirja kõik päeva jooksul söödud-joodud toidud, niimoodi vähemalt nädal aega järjest. Siis vaadata, kui palju keskmiselt energiat päevas saadi ning arvutada välja, kuipalju peaks saama tegelikult. Kui 75 kg ning vastava füüsilise koormuse juures on oma energiasoovitus välja arvutatud, siis tuleks seda päevas vähendada umbes 500 kcal võrra, et kaal hakkaks langema. Samal ajal on soovitatav suurendada ka füüsilist aktiivsust. Kindlasti ei tohiks päevane energiatarbimine olla madalam põhiainevahetuseks vajaminevast hulgast, et organism ei läheks üle säästurežiimile.
Menüüst tuleks välja jätta kogu toidupüramiidi tipp: maiustused, karastusjoogid, saiakesed jm. Samuti tarvitada võimalikult vähe alkoholi. Piirata rasvade, eriti küllastunud rasvhapete (lihatooted, rasvased piimatooted) tarbimist. Päevas süüa vähemalt 5 portsjonit (so umbes 500g) puu- ja köögivilju, veidi piimatooteid, leiba jt teraviljatooteid (puder), juua küllaldaselt vett. Nädalas paaril korral peaks sööma kala. Kokku peaks päevas olema 3 põhitoidukorda (soovitavalt korralik hommikusöök, soe lõuna, tagasihoidlikum õhtusöök) ning 1-2 oodet. Nälgimine ei ole soovitatav. Kui päevane energiavajadus on juba nö sisse söödud, kuid kõht endiselt tühi, siis väib süüa köögivilju, juua vett ja taimeteed.