Kehakaal

Anonüümne

5. juuni 2011

Kehakaal

Tere.
Probleem on selles ,et ma söön päevas ainult 200-250 kalorit kuigi vajan 2100.Ma olen varsti 16 ja 170 cm pikk ja kaalun 60 täpselt. eesmärk on veel 5 kilo alla võtta.Ma olen helistanud juba Tartu söömishäirete kliinikusse ja vastuvõtt on alles 9.06.2011.Mida teha et 9 päeva veel vastu pidada ei usu et tohiks jätkata 200-250 kaloriga.Muidu mu toitumine on umbes selline päevas 3 õuna,vesi,tee suhkruta ja 1 spl mett.,vahepeal asendan õuna helvestega.
Kooli toitu ei söö üldse.Trenni ka ei tee käin lihtsalt vahepeal jalutamas.
Kuidas siis menüü kirja panna see võiks olla umbes 500 -550 kaloriline , sest vabandust ma ei suuda sundida ennast kohe 1000 -2100 kalorit sööma alustaks siis 500 ga.Palun aidake mu vanemad on stressis ja depressioonis ega tea mida teha?: (
Aitäh: )

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

See, et teadvustad endale probleemi olemasolu, on juba väga suur samm. Kas saan jutust õigesti aru, et sooviksid kaalus alla võtta ning seetõttu oled seadnud endale väga ranged söömispiirangud? Ise tunned, et see ei ole hea, kuid kuna soov alla võtta on nii suur, siis ei suuda ennast rohkem ka sööma sundida? Mulle jääb arusaamatuks, kas praegusel juhul ei suuda Sa ennast sööma sundida suuri toidukoguseid või pigem just tahaksid küll väga süüa, aga kardad saadud energiakoguse pärast. Esimesel juhul tuleks siis süüa hästi rammusat toitu (samas, ise ei tohi mõelda saadava energiakoguse peale), näiteks pähkleid, leiba võiga, õli sisaldavaid suppe jne. Kui mure on just selles, et tahaks palju süüa, aga kokku saada vähe energiat, siis tuleks eelistada toite, mis annavadki vähe energiat. Näiteks 100 grammi köögivilju annab umbes 25 kcal ehk 100 kcal energia saamiseks võid süüa 400 grammi ning 500 kcal saamiseks suisa 2 kg köögivilju. Tegelikult loomulikult ei tohi süüa ainult toite ühest toidugrupist, sest organism vajab erinevaid toitaineid ning neid saab erinevatest toidugruppidest.
Kaalust allavõtmiseks ei ole vaja energia tarbimist drastiliselt vähendada. Selliselt toimides saab organism hoopis signaali, et on näljaaeg ning ta hakkab varusid koguma. Kaalu langetamiseks oleks optimaalne päevas saada vähemalt 1600 kcal ning suurendada sinna juurde kehalist aktiivsust.
Kui soovid normaalse kaalulangetuse energiakoguseni minna samm-sammult, siis võta ikkagi aluseks toidupüramiid, ainult söö veidi väiksemaid koguseid. Oma tervise huvides oleks muidugi, kui Sa ei teeks enda peal inimkatseid ning hakkaksid võimalikult ruttu normaalsemalt toituma.