Toitumine ja tervis
15. november 2011
Tere,
Pöördun Teie poole kõhukinnisuse murega. Olen 22 aastane üliõpilane ja vahelduva eduga juba aastaid maadelnud kõhukinnisusega. Söön meelsasti putrusid ja rohkem piimatooteid, puuvilja, vähem lihatooteid. Sealhulgas pean mainima, et armastan üsna palju süüa magusat. Käin aeroobika trennis 2-3 korda nädalas. Olen 173 cm pikk ja kaalun 72 kg. Kõhukinnisuse puhul minu jaoks muudab häirivaks asjaolu, et väljaheide on kõva ja väikeste osadena, ühtlasi esineb gaase päeva vältel. Pöördusin suvel ka perearsti poole, kes kirjutas mulle mezym 2000 ravimit. Selle aja vältel oli kõht korras ja probleeme ei täheldanud. Olen proovinud erinevaid käsimüügist saadavaid looduslikke ravimed, sh puuviljakuubikuid, ravimteesid jne. Kuid püsivat abi nendest ei ole, st kui lõpetan tarbimise seisan taas probleemi ees. Proovinud olen ka üldsoovitusi kõhukinnisuse puhul, näiteks tarbida rohkem vett, süüa vähem saiatooteid jne. Aga paratamatult pole püsivat abi saanud.
Mõneti tundub, et kõhukinnisus käib kaasas stressiga. Minu igapäev koolipingis võib osutuda küllaltki stressirohkeks, olen üsna pabistaja tüüp. Samuti olen tähele pannud näiteks, et eksamipäeval esineb vastupidiselt kõhulahtisust. Muidugi ei saa väita, et stress minu probleemi põhjuseks kindlasti oleks. Ma ei tea, kuivõrd oluline see on, kuid mainin ka, et mind külastab üsna tihti aftoosne stomatiit suus, mistõttu lasin selle aasta kevadel vereproovi teha. Selgus, et hemoglobiin oli madala võitu ja mõningane vitamiinipuudus. Suvel kui kõhukinnisuse murega käisin, lasin uuesti kontrollida üle ka vereproovi ning siis oli jällegi kõik normis. Üldjuhul olen väga terve olnud, isegi külmetused tabavad harva, mistõttu pole arsti poole pidanud tihti pöörduma.
Kas oskaksite soovitada, mida peaksin oma elustiilis muutma, et seda probleemi lahendada? Kas peaksin oma menüü põhjalikult üle vaatama või oleks õigem pöörduda erialaarsti poole? Kui menüü korrigeerimisest võiks kasu olla, kuhu peaksin pöörduma saamaks “üliõpilas-sõbraliku” hinnaga abi toitumisspetsialistilt?
Aitäh!
Spetsialist vastab:Tagli Pitsi
Sellele küsimusele vastab Tartu Ülikooli Kliinikumi dieetraviarst Liidia Kiisk: “Igapäevase toitumise osas soovitan süüa toorsalateid (100 g portsjon), toormahla (1 klaas) enne igat põhitoidu korda. Põhitoidukorrad võiksid sisaldada kartuleid, köögivilju. Toit ei tohi olla rasvavaene, soovitatav on tarbida ka võid, hapukoort (võid 10 g x 3 päevas, kastmed hapukoorega, maitsestamata jogurtit, probiootikumdega jogurteid). Toidud maitsestada, kasutada vürtse, sinepit, mädarõigast jt. Vältida saia ja saiakesi, pastatooteid. Kui mitmekesine toiduvalik ei aita, siis soovitan registreerida gastroenteroloogi vastuvõtule, et selgitada põhjus, miks soole motoorika on aeglane normaalse toitumise korral.”