Kehakaal

Anonüümne

7. august 2013

Kehakaal

Poeg saab septembris 11. Pikkus on 138cm ja kaalub 37 kg. Viimase aastaga on talle kõht ette kasvanud, kuigi ta käib 3 korda nädalas jalgpallitrennis. Trennikaaslased nimetavad teda paksuks. Mida peaks ette võtma? Last on kurb kuulata, et teda narritakse. Perekonnas kaaluprobleeme teistel ei esine.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

37 kg 138 cm juures 11-aastasel poisil on hetkel veel normaalkaal, kuid see on ka juba üsna ülekaalu piiri peal. See, et teised teda narrivad, on väga kurb ja vajaks kindlasti täiskasvanute poolset sekkumist. Teismeeas arenevad mõned kiiremini, teised aeglasemalt, osad kasvavad kiiremini pikkusesse, teised võivad väga kergesti võtta juurde kaalus. 
Praeguseks on esimene soovitus üritada hoida normaalkaalu ning võimalusel langetada seda 1-2 kg võrra, kuid mitte rohkem. Selleks tuleks toituda normaalselt ning olla füüsiliselt aktiivne. Lisaks trennile võiks ta igapäevaselt vähemalt tunnike liikuda – tempokas jalutuskäik, ujumine, jalgrattasõit, lisaks ka kõhu-, selja- ja küljelihaseharjutused. Toitumise osas peaks jälgima ennekõike seda, et ta saaks kõhu täis ja kasvamiseks piisavalt erinevaid toitaineid, kuid samas võiks saada umbes 100-200 kcal energiat vähem kui kaalu hoidmiseks vajalik. Selleks peaks põhirõhk olema köögiviljadel, mida tuleks päevas süüa vähemalt 500 grammi. Lisaks võiks süüa paar puuvilja, mõned viilud teraleiba, putru, veidi lahjemaid piimatooteid, veidi lisatavaid toidurasvu (nt pähkleid-seemneid) ning igapäevaselt kindlasti midagi ka loomsete valkude grupist ehk toidugrupist liha-kana-kala-muna. Vältima peaks või võimalikult vähe sööma maiustusi, komme, šokolaadi, suhkrut, küpsiseid, saiakesi, kooke, jäätist, karastus- ja mahlajooke, kartulikrõpse, valmistoite, pooltooteid. Toitumisel on abiks toidupüramiid ning valgusfooritabel.