Toitumine ja tervis

Anonüümne

23. märts 2014

Toitumine ja tervis

Tere,
Perearst arvab, et mul on maohaavandid. Mida ma kindlasti peaksin sööma, et paranemist soodustadaja ning millistest toitudest ja jookidest peaksin hoiduma. Hetkel võtan arsti kirjutatud tablette, mis hoiavad ära suurema kõhuvalu. Aga sondi neelamine alles mai kuus.
Suure tänud ette,
Kristin

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Ravitoitumise näidustuseks on uuringute vastused ja täpne diagnoosi määratlus.
Maohaavandi korral soovitan valgurikkamaid toite: liha, kala, muna, kohupiim. Salatid soovitan valmistada aurutatult või toorsalatite puhul pesta komponendid korralikult kuuma veega, hakkida peeneks. Esialgu võiks vältida teravaid vürtse, marineeritud ja konserveeritud toite, 100% mahlasid (õun, ploom, punasesõstar), värskeid puuvilju, tomateid ja tomatimahla, ketšupit, sinepit, küüslauku.
Sobivad kreemjad püreesupid 35% koorega, kartulipüree, kõik pudrud, taimeteed, piimatooted, ka leiva – ja saiatooted. Toidukordade vahele teha kerged vahepalad (piim, keefir, jogurt, kohupiimakreem jms). 
Täita tuleks kindlasti toiduhügieenireegleid: köögiviljad pesta, kuumutada, pesta käsi enne igat toidu valmistamise korda ja söömise alustamist.