Kehakaal

Anonüümne

24. jaanuar 2015

Kehakaal

Tere! Olen peatselt saamas 20-aastaseks ning sooviksin oma elus läbi viia mõningad muutused. Ma olen alati olnud lühike ning jässakas, kogu oma elu. Pikkust on mul 155 cm ning raskust viimase kaalumise järgi 68 kg. Tihti otsustan oma elus teha kannapöörde ning alustada tervislikku eluviisi. Ma ei räägi siin dieeditamisest ega näljutamisest. Teen endale toitumis- ja trennikava, kuid ei ole sellest üle 2 nädala suutnud kinni pidada. Alati olen loobunud. Ma ei tea, mis mind tagasi hoiab, kuid ma sooviksin sellest üle saada. Siiani pole see õnnestunud. Ma ei tunne end oma kehas hästi. Lahkun iga päev kodust ebamugavustundega ning madala ehesehinnanguga. Ma tean, et mõtteviis “kui ma kaalust alla võtan, siis on kõik parem” on vale, kuid ma siiski tahaksin seda teha, sest iga inimene peaks end oma enda kehas hästi tundma. Meil on ainult üks elu ja ma olen koheselt jõudmas oma 20ndatesse eluaastatesse ning pole siiamaani enda kehaga rahul. Ehk oskate mulle seletust anda, miks ma ei suuda kaalu langetada ning mis mind tagasi hoiab. Olen kõik motivatsioonivideod ja muud läbi uurinud, siiani pole miski aidanud. Olen täiesti nõutu ning sooviksin Teie nõuandeid. Suurimad tänud ning parimat!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Soovitan kehakaalu alandamist alustada perearsti juurest, paludes teha endale kõikvõimalikud analüüsid (sh kilpnäärme uuring), et välja selgitada, ega ülekaal ei ole tingitud mõnest haiguslikust seisundist.
Samal ajal võiksite hakata pidama toidupäevikut. Vähemalt 10 päeva jooksul pange kirja absoluutselt kõik, mida sööte-joote ja kui vähegi võimalik, kaaluge toite, sest silma järgi hinnates võivad kogused olla väga valed. Võrrelge 10 päeva keskmist tulemust soovitustega ning vaadake ka seda, milliseid toiduaineid ja kui palju sõite. Sealt edasi hakake vaikselt viima sisse muudatusi, mis tunduvad Teile kõige lihtsamad. Näiteks, kui olete suur mahlasõber, siis vähendage  koguseid ja tarvitage joogiks vett. Kui olete seni pannud leibadele peale võid või margariini, püüdke teha need edaspidi ilma rasvainete või kasutage madala rasvasusega toorjuustu. Hapukoore asemel kasutage maitsestamata jogurtit, vältige kohvi- ja vahukoort. Samal ajal püüdke jälgida, et sööksite iga päev umbes 500 g köögivilju – niisama ja toitude koostises. Lisaks peaks nädalas vähemalt 2-3 korral sööma kala. Iga päev võiks süüa ka 10-15 grammi pähkleid-seemneid-mandleid. Kui vähegi võimalik, jätke täielikult menüüst välja magusad ja soolased näksid, magusad ja alkohoolsed joogid, valmis- ja kiirtoidud, pooltooted. Valmistage toitu võimalikult palju ise töötlemata toiduainetest. Katsuge süüa regulaarselt, ärge jätke pikki toiduvahesid. Kui on iseloomu, proovige mitte süüa hiljem kui kell 19 või siis väga hilise magamamineku korral sööge nälja puhul vaid köögivilju.
Ärge tehke endale valmis toitumiskava, vaid proovige vaikselt selliseid muudatusi oma eluviisi sisse viia, mis teile tunduvad kõige kergemad. 
Liikumist tasuks ka kindlasti suurendada. Võib-olla leiate endale mõne sõbranna, kes tuleks Teiega koos iga päev, sõltumata ilmast, õue tunniks ajaks tempokalt jalutama. Koos käies on motivatsioon suurem, sest kui ka ei viitsiks, siis ei taha ju teist alt vedada. Kui vähegi jaksate, võiksite päeva mahutada ka umbes 15 minutit harjutusi erinevatele lihasgruppidele – kõhu-, külje-, selja-, tuharalihased jne. 
Ärge seadke endale eesmärgiks kaalu alandamist, vaid eluviisi muutmist tervislikumaks. Kui sellega kaasneb kaalu alanemine, mida märkate ise ja ka teised Teie ümber, on see juba päris suureks motivatsiooniks, et valitud teel püsida.