Tervislik toitumine

Anonüümne

21. mai 2014

Tervislik toitumine

Tere!
Olen mures oma 2,5 aastase pojal toitumise pärast. Ta oli varemgi üsna ettevaatlik (eriti uue) toidu suhtes ja ei tahtnud taldrikust tükke süüa (püreestasin talle köögivilju ja liha) ja sõi ainult püreesuppe. Muidu ta tükke oskab küll süüa, nt. koogi või leiva ta sööb väga hästi, ka banaane ja õunu. Aga nüüd, juba mitu kuud ei taha ta üldse supi ega püreesid süüa. Tal olid varemgi sellised perioodid kui da keeldus nendest toitudest aga need olid lühemad. Sööb hea meelega neljavilja või tatraputru. Teen talle pudru marjadega võis siis piimaga ja peidan sinna vutimunad sisse. Seega ta sööb hommikul ja õhtul putru kuid vahepealsete toidukodadega on probleeme. Eks vahepeal hakkasime talle kiselle andma ja tal tuli ilmselt, magusa isu peal. Perearst oli soovitanud mitu päeva teda veidi “näljatada”. Olen proovinud talle paar päeva vaid supi pakkuda kuid ta ikkagi keeldus ja väga raske oli kuna laps nuttis enne magama minekut, et kõht on tühi, siis ma teisel päeval ei pidanud õhtul vastu ja andsin talle ikkagi putru. Liha pole ta nüüd ka mitu kuud söönud, kuid rauanäitajad veres on korras. Positiivne eeskuju ka ei tööta, kuna lapsel on kaksiskõde kes sööb kõike. Ta käib nüüd 9 kuud lasteaias ja seal ei taha ta üldse süüa, sööb vaid leiba, küpsist või saiakesi kui antakse. Seal enamus lapsi sööb ka hästi ning nende eeskuju ka ei mõjuta. Õhtul sööb kodus suure taldriku tatraputru (ca 400g ja joob veel piima peale (lehmapiima ta küll ei taha ja annan talle õhtuti laste jatkupiimasegu).
Ei teagi, kuidas nüüd saada lapse toitumist korda? Kas oleks võimalik Tartus kellegile konsultatsioonile tulla või mida peaks ettevõtma?
Tänan ette vastuse eest!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Lapse näljutamine ei ole kindlasti hea mõte. Soovitan pidada toidupäevikut, kuhu märkige üles kõik väiksemadki ampsud, mida laps sööb. Kui kõik kirja panna, võib selguda, et seda ei olegi väga vähe. Kindlasti tasub hoida temast eemal kõikvõimalikud magusad näksid – kommid, saiakesed, küpsised, karastus- ja mahlajoogid. Need on asjad, mis täidavad lapsel kõhtu päris hästi ning ajavad ära söögiisu mitmekesise ja korraliku toidu vastu. Ka lasteaias ei tohiks minna kergema vastupanu teed ja anda lapsele küpsist või saiakest. Kui hetkel sööb laps hea melega putru, siis tuleb talle anda kasvõi seda ja vaikselt siiski proovida anda ka teisi asju – köögivilju või väikesi kanalihatükikesi pudru sees. Aeg-ajalt on lastele perioodid, kus nad kasvavad vähem ja sellel ajal ka söövad vähem. Seni, kuni laps ise on aktiivne ning aeg-ajalt tehtud vereanalüüsid korras, ei ole tegelkult muretsemiseks põhjust. Kui aga laps muutub haiglaseks, väsinuks ning ka analüüsid lähevad halvemaks, siis soovitan pöörduda Tartu Ülikooli Kliinikumi dieetraviarst Liidia Kiiski poole.