Tervislik toitumine

Anonüümne

27. mai 2022

Tervislik toitumine

Olen mures 8,5-kuuse lapse lisatoidu söömise pärast. Lisatoitu hakkasin andma, kui ta oli 5,5-kuune. Alates 7-kuuseks saamisest olen andnud kolm korda päevas. Ainult et isu on tal tavaliselt väga kehv. Teda lihtsalt ei huvita. Pole veel kordagi teda suu pärani näinud. Parimatel juhtudel on söönud 75 grammi ringis, aga sageli sööb vaid paar beebilusikatäit. Hoiab suu kinni, vaatab ringi, parema meelega närib söögitooli või lusikat. Hõõrub sageli ka silmad toiduseks, kuigi ei tohiks unine olla. Olen proovinud 30-40 erinevat toiduainet, nii endavalmistatuid kui ka poe omi, ka näputoitu. Mõnda toitu on parema meelega söönud, aga see pole garanteerinud, et ta järgmisel korral seda tahaks. Küll aga on ta hea meelega joonud avatud topsist beebismuutisid, aga püüan sellest siiski harjumust mitte kujundada. Vett joob ka hea meelega. Ilmselt seetõttu, et ta päeval närva isuga on, ärkab öösiti 12 tunni jooksul 4-5 korda, et rinnapiima juua (päeval on samuti rinnapiima peal). Mul on magamatusest ja lootusetusest aina raskem toitmise juures rõõmsat nägu teha, peale selle olen muidugi lihtsalt mures. Mida teha? Kas päevane isu võiks suureneda, kui öised toitmised lõpetada või teeks see asja ainult hullemaks? Kas sellisteks probleemideks on tervishoiusüsteemis imikutele keskendunud toitumisnõustajaid? Perearst soovitas sisuliselt lihtsalt rohkem üritada. Mainin veel, et viimase kahe kuuga on ta juurde võtnud 665 grammi ja vanuses 4-6 kuud kannatas kaaluiive seetõttu, et rotaviiruse vaktsiini kõrvaltoimena oli tal kolm nädalat kõht lahti.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Küsimusele vastab SA Tallinna Lastehaigla pediaatrikliiniku juhataja Reet Raukas: “Viimase kahe kuu kaaluiive on lapsel 665grammi, mis teisel elupoolaastal ei ole liialt vähe. Kaaluiive oli probleemiks 4 kuni 6 kuu vanuses, mil rotaviiruse vastase vaktsineerimise järel oli lapsel kõht lahti. On lootus, et sellise kõrvaltoime järel on kaitse tugevam haigestumise vastu.
8,5-kuune laps on tavaliselt päeval aktiivne ning enamasti õnnestub päeval rinnast vähem toita. Rinnapiim lihtsalt täidab lapse kõhu ning seetõttu pole tal huvi tahke toidu vastu. Lapsele võiks pakkuda süüa samal ajal, kui ema ise sööb. Imik on uudishimulik, ta jälgib teiste söömist ning selle käigus võiks ta ka ise süüa umbes samasugust toitu, nagu on ema taldrikul. 8,5-kuune laps peaks oskama iseseisvalt istuda ning näputoit kasvõi seltskonna mõttes on soovitatav.
Hommikusööki (putru) võiks süüa mõni tund pärast viimast imetamist, selleks ajaks võiks kõht tühi olla. Rinnapiima pakkuda pärast tahke toidu söömist. Järgmine söögikord võiks olla 3 – 4 tunni pärast ja seekord võiks pakkuda köögivilju ning liha/kala/muna. Kuna laps sööb tahket toitu väikestes kogustes, võiks see toit olla rammus ehk pudru valmistamisel kasutada jätkupiimasegu ning lisada võid, köögiviljatoidule võiks lisada toiduõli. Ema kirja järgi pole selge, kuidas beebismuuti on valmistatud. See võiks sisaldada puuvilju ning tehtud rammusamaks näiteks maitsestamata jogurtiga.
Enne ööund võiks laps süüa rinnapiima, ja siis öösel jätkata. Kui õnnestuks, võiks öiseid toitmisi vähendada neljani.
Kui laps sööb vähe, prooviksin pakkuda erinevaid toite, las kogused olla väikesed, isegi paar lusikatäit, kuid toidu pakkumine peab olema regulaarne.
Kuna laps sööb tahket toitu vähe, ei ole põhjust talle joogiks vett pakkuda. Lapsel on tunne, et kõht saab täis ning ta keeldub toidust. Joogiks võiks hakata vett pakkuma, kui laps sööb tahket toitu kolmel toidukorral (ööpäevas umbes 300grammi). Kannatlikku meelt lapse toitmisel!”