Kehakaal

Anonüümne

6. mai 2013

Kehakaal

Tere!

Olen kuulnud, et on võimalik tekitada organismis nälg, et organism hakkab võtma endalt puudu olevaid aineid juhul kui sa seda toidus juurde ei anna. Kas vastab tõele?!? Nimelt sooviksin teada milliseid toite ja toiduaineid vältida, et kehas rasv väheneks?
Tagasisidet ootama jäädes,
K

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Inimene saab energiat valkudest, rasvadest, süsivesikutest ning alkoholist. Kui energiat (ükspuha, millise toitaine näol) saadakse liiga palju ja ära ei kulutata, muudetakse see organismis nn keharasvaks. Selleks, et keharasva vähendada, tuleks saada toiduga vähem energiat kui kulutatakse – muuta nii oma toitumis- kui ka liikumisharjumusi. Nälgimine, eesmärgiga rasvamassi vähendada, ei ole soovitatav mitmel põhjusel. Nälgimine võib viia organismi nn säästurežiimile ehk ta üritab hoopis hakata varusid koguma. Organism vajab toimimiseks erinevaid toitaineid, nii valke, glükoosi, rasvhappeid, kui ka kiudaineid, vitamiine ja mineraalaineid – enamikke neist ei ole ta võimeline enda tagavaradest sünteesima, vaid peab pidevalt juurde saama toiduga. Mida väiksem on toiduga saadav energiahulk, seda vähem saadakse tavaliselt ka organismi ja ainevahetuse toimimiseks vajalikke aineid. Süsivesikute vältimisel toidus asub organism küll rasvavarude kallale, kuid samuti hakatakse lagundama lihasvalke ning väga intensiivse keharasvade lagundamisega kaasneb ka mürgiste ainete eraldumine. Inimene ei jaksa nälgida väga pikka aega, mis omakorda toob kaasa selle, et ühel hetkel hakatakse jälle sööma ja süüakse kaotatud kilod tagasi, tihti rohkemgi veel
Seetõttu on kaalulangetamiseks (keharasva “põletamiseks”) mõistlik aeglane tempo – kuni kilo, parem vaid kuni 500 grammi nädalas. Sööma peab mitmekesiselt ning arvestama peab sellega, et kui päevane energiatarbimine on väiksem kui 1600-1700 kcal, siis ei ole ka kõige parema planeerimise juures võimalik tagada kõikide vajalike toitainete piisavat saamist. 
Põhirõhk peaks olema köögiviljadel, kuid igapäevaselt tuleks tarbida ka 1-2 puuvilja, täisteratooteid, veidi piimatooteid, midagi grupist liha-kana-kala-muna ning veidi lisatavaid toidurasvu. Muutes oma toitumisharjumusi järk-järgult, on neist ka hiljem, kui soovkaal saavutatud, kergem kinni pidada. Ära ei tohi unustada veejoomist ning mõõdukat kehalist aktiivsust – vähemalt tund tempokat kõndi päevas. Kaalualandamisest täpsemalt saab lugeda siit.