Söömishäired
13. veebruar 2011
Tere!
Olen kohe 17 saamas ja kaalun 58-59 kg (kaalud on erinevad). Ma pole kunagi ülekaaluline olnud, ema väidab, et seda ei saagi juhtuda, sest see sõltub pärilikkusest ja geenidest ning et meie peres pole keegi ülekaaluline olnud. On see siis ka tegelikult nii?
Kuna suvi on kohe tulemas, siis alustasin uuel aastal intensiivselt trenni tegemisega. Eelnevatel aastatel tegin 2 tantsutrenni nädalas ja 2 kehalise tundi(millest ma igakord osa ei võtnud). Siis 2010 aasta lõpus tulid mul muud kohustused ja tantsutrenni jõudsin ainult 1 korra nädalas. Mõne aja möödudes tundsin ennast juba üsna ebamugavalt ja mõtlesin, et nii ma seda asja ei jäta – uuel aastal uue hooga – teen trenni ja söön vähem.
Söömist hakkasin alguses väga palju piirama, mis isegi võis muutuda juba pisut näljutamiseks. Sellest ma lõpuks loobusin, sest ma armastan toitu ja tean, et ei ole võimeline kaua ilma söögita olema. Samuti olen teadlik sellest, et näljutamisega saad hiljem topeltkilod tagasi. Nüüd söön korralikult 3 korda päevas, püüan vältida suurt magusa söömist, kuid nädalas vahel ikka mõne kommi või jäätise endale luban. Hommikuti söön kell 7:00 ja koolis saan süüa 12:40, siis selle ajaga muutub mu kõht nii tühjaks, et söögivahetunnil kuhjan alati oma taldriku täis. Muidugi ma püüan vähem võtta, aga isu on siis nii suur, et ei saa pidama. Siis söön peale kooli ja peale kella 18:00 olen endal söömise keelanud! Oma toidumenüüst olen täielikult välistanud saia!
Trenni teen vähemalt 5 korda nädalas. Päevadel, mil trenni pole, püüan teha kodus vähemalt 200 kõhulihast.
Mul on eesmärk saada endale ilusat siledat kõhtu, millega suvel randa julgeksin minna. See ei ole veel päris sile, ikkagi istudes on mõningad voldikesed ja see on häiriv. Eelnevatel aastatel ma ei pööranud sellele kõigele üldse nii palju tähelepanu, kuid nüüd ma isegi panen kirja, mida ma söön ja kui palju. Ning isegi toitu ostes, loen pakendilt, palju üks või teine toode rasva ja süsivesikuid sisaldab.
Mul on tunne, et ma teen meeletult trenni, püüan vähem süüa, aga ikkagi ei mingit muutust. Kas ma pean täielikult kõikidest magusatest asjadest loobuma? (mis on suhteliselt võimatu, sest kui ma näen kuidas keegi mu kõrval mõnda šokolaadi või saiakest,küpsist nosib, siis tekib mul meeletu isu. Loomulikult ma hoian ennast tagasi ja ei lähe seda kohe poodi ostma).
Kas ma peaksin veel rohkem trenni tegema?
Kuidas ma saan oma meeletut toidu ja magusaisu vähendada, nii et ma püsiksin 2000kcal juures päevas (kuivatatud puuviljad ja pähklid peaksid ju ka olema suure rasva või süsivesikute sisaldajad. Ning piimatooted nagu kohukesed peidavad endas rasva).
Märtsis lähen reisile ära ja trenni tegemine jääb peaaegu, et kuuks ajaks unarusse. Kardan, et söön seal kõik oma senisedki pingutused tagasi.
Spetsialist vastab:Tagli Pitsi
Teie kirjeldused teevad mind veidi murelikuks. Kuna kehakaal ja sile kõht ning seeläbi ka kogu toit, mida sööte, on muutunud Teie jaoks kinnisideeks, siis olete teel söömishäirete tekkimisele. Soovitan Teil ennekõike nõu pidada mõne psühholoogiga, et Teist ei saaks ühel hetkel anorektikut või ei tekiks mingit muud toitumishäiret. Tütarlastega toimuvadki teisemeas muudatused, neist saavad naised, nad peavadki muutuma ümaramateks. Selle kõigega kaasneb seegi, et kõht ei ole enam ilma ühegi “voldikeseta” jne. See, et mõned inimesed võivad süüa, palju tahavad ja paksuks ei lähe, on tõde ainult osaliselt. On küll olemas sellise ainevahetusega inimesi, kuid ka neil võib ühel hetkel toimuda muudatus ning siis on kilod kerged tulema.
Kirjutate, et sööte 3 toidukorda päevas ja olete vahepeal näljane. Kindlasti peaks lisaks olema päevas lisaks põhitoidukordadele 1-2 oodet. Võtke kooli kaasa õun, võileib või müslibatoon ning sööge see enne lõunasööki. Nälg annab märku, et varud on lõppenud. Organismile annab see omakorda signaali, et kuna siin ei tea kunagi, millal jälle süüa antakse, tuleb hakata varusid ehk rasva koguma. Samuti ei ole reegel, et pärast kella 18 ei tohi süüa. Väike oode on kindlasti lubatud – köögiviljad, taimetee, näkileivad vms.
Kirjutate, et peate hoidma oma energiatarbimise 2000 kcal juures. Millest selline piiramine? Kui teete väga aktiivselt trenni, siis on vaja ilmselt ka rohkem energiat. Pähklid ja kuivatatud puuviljad-marjad on väga head vahenäksimised. Neid ei tohi küll süüa sadades grammides, kuid väikestes kogustes on need kasulikud. Toitu ei saa vaadata ainult tema rasva- või süsivesikute sisalduse järgi, sest neid on enam ja vähem soovitatavaid ning lisaks tuleb toiduga saada ka kiudaineid, vitamiine ja mineraalaineid.
Sööge mitmekesiselt, ärge näljutage ennast ning ärge treenige üle. Välimuse pärast organismi kurnamine viib varem või hiljem tervise.