Toitumine ja tervis

Anonüümne

17. veebruar 2012

Toitumine ja tervis

olen 53.a. naine, kellel opereeritud rinnavähk 1,5 aasta eest. Nüüd tekkinud siirded maksas ja lülisambas. Praegu saan keemiaravi. Kas oleks võimalik saada toitumissoovitusi, et oma olukorda mitte halvendada.Küsimusi tekitavad nii söögid-joogid kui ka ravimtaimedest teed jne. Kahjuks ei ole onkoloogi visiidil käies kunagi sellel teemal pikalt võimalik rääkida, tohtritel kiire. Ainus vastus on et toituge tervislikult, aga see on ju liiga üldine vastus. Olen väga mures oma tuleviku pärast ja tahaks kõik õieti teha.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Sellele küsimusele vastab Tartu Ülikooli Kliinikumi dieetraviarst Liidia Kiisk: “Kiiritusraviga seoses on suu limaskest ja keel väga õrn ja tundlik. Soovitan enesetundest lähtuvalt teha valikuid, kusjuures söödud toitude toiteväärtus võiks vastata tavalise terve inimese soovitustele. Kui toorsalatit ei saa süüa, siis võib seda ka hautada või püreerida. Hästi sobivad kõik värvilised puu- ja köögiviljad, kuumtöödelduna või kuumtöötlemata. Soovitan menüü koostamisel pöörata suurt tähelepanu toiduainete valikule ja toitude valmistamise viisidele: eelistatud on hautamine, keetmine, püreerimine. 
Vältida vürtsikaid ja liiga hapusid toite/toiduaineid (hapukurk, hapukapsas, naturaalne õunamahl). Võib-olla ka ei sobi krõbedaks praetud koorikuga toidud.”