Kehakaal

Anonüümne

27. jaanuar 2011

Kehakaal

Tere.Olen 51aastane pikkust on 159 ja kaalun99kg.5aastat tagasi olin kirglik suitsetaja.Jätsin suitsetamise.Ja kaal tõusis 15kg.Kuidas saada kaalu alla,sellises vanuses.Millest alustada ja kuidas.Palun andke nõu

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Selleks, et kaalu langetada, tuleb muuta oma toitumis- ja liikumisharjumusi ning omada tahtejõudu selle kõige elluviimiseks.
Kehamassiindeksi järgi oleksite normaalkaalus, kui kaaluksite maksimaalselt 63kg, tegelikult näitavad uuringud, et tervise seisukohast võiks KMI olla ka 26-27, kuid mitte enam. Seega võiksite võtta esialgseks eesmärgiks alandada kaalu umbes 68kg peale ehk 30kg. Aeglasemas tempos kaalulangetamine on parim so umbes 500g nädalas. Nii toimides kuluks Teil oma eesmärgi saavutamiseks 60 nädalat ehk koos tagasilöökidega umbes aasta-poolteist. Kuidas oma harjumusi muuta?
1. Pange toitumisprogrammi kirja oma nädala kuni 10 päeva menüü. Soovitatavalt kaaluge söödud toitu, sest silma järgi võib koguseid väga valesti hinnata. Ise menüüd vaadates näete, kui regulaarselt sööte, mis kellaaegadel sööte, milliseid toiduaineid sööte. Programm näitab, kui palju saate söödud toidust energiat ja toitaineid, kas põhitoitainete saamine (valgud, rasvad, süsivesikud) on omavahel tasakaalus.
2. Arvutage välja oma soovituslik energiavajadus. Vaatasin, et kui teil on istuv töö ning ka vabal ajal oleksite väheaktiivne, siis kaalu säilitamiseks peaksite sööma umbes 2400 kcal päevas. Seda soovitatakse vähendada ca 500kcal võrra ehk siis 1900 kcal peale. Kui kaal hakkab langema, siis tuleks soovituslikku kogust alandada, kuid üldiselt mitte alla 1600 kcal päevas, sest sellisel juhul on väga raske saada toidust kätte kõik vajalikud toitained.
3. Üritage oma toitumises võtta aluseks toidupüramiidi põhimõte. See tähendab, et kõige enam võiksite süüa köögivilju, vähemalt 500g päevas. Iga päev võiksite süüa 1-2 puuvilja, piimatooteid, leiba, täisteratooteid (nt putru), veidi lisatavaid toidurasvu. Nädalas vähemalt 2-3 korda sööge kala, eelistage linnuliha ja taist liha lihatoodetele. Püramiidi tipus olevaid toite, valmistoite, poolfabrikaate ning alkoholi tarbige võimalikult harva. Pidage programmis toidupäevikut ning jälgige, et energia ja toitainete saamine vastaks soovitustele. Vajadusel lisage menüüsse toite, mis on nende vitamiinide-mineraalainete parimateks allikateks, mida Teil puudu jäi. Kui toiduga ei ole võimalik korrigeerida puudujääke, siis võite pöörduda ka apteekri poole, selgitada, mida Teil jääb puudu ning paluda defitsiidi vähendamiseks parimaid võimalikke toidulisandeid. Kuid esialgu proovige ikkagi toidust kõik vajalik kätte saada.
4. Suurendage oma füüsilist aktiivsust. Kuna ülekaalulistel on näiteks jooksmisel koormus liigestele liiga suur, siis tuleks alustada kiirest kõndimisest, ujumisest, suusatamisest ning kindlasti jälgida, et pulss ei tõuseks üle maksimaalse lubatud pulsisageduse (220-vanus), vaid pigem oleks nii 60-70% sellest. Füüsilise aktiivsuse tõus võib vajada pisut lisaenergiat.
5. Pöörake tähelepanu piisavale vedeliku saamisele – veena oleks soovitatav saada vähemalt 1 liiter päevas
7. Toitumise regulaarsus ja kogused. Hommikusööki võiks süüa 1-2 tunni jooksul peale ärkamist ning see peaks sisaldama süsivesikuid (nt putru) ja valke (nt muna, kohupiim), lisaks võib süüa puuvilja, juua mahla. Kokku peaks päevas sööma 3 põhitoidukorda ja 1-2 oodet. Õhtusöögil võiks tärklise- ja suhkrurikkaid toite süüa võimalikult vähe. Viimane toekas toidukord võiks olla enne kella seitset (kindlasti sõltub see ka magamamineku kellaajast), kuid viimane väiksem näksimine mitte hiljem kui 2 tundi enne magamaminekut. Oodeteks on head köögiviljad, mahl, taimetee, ka näkileivad, võileivad, piimatooted. Pigem süüa päeva jooksul tihedamalt ja väiksemates kogustes korraga, kui jätta toidukordi vahele.
8. Tagasilöögid. Kui kaal ei lange, siis võib teha vahele veidi väiksema, nt 1200kcal energiasisaldusega päevi, kuid mitte väga tihedasti. Samuti võib olla abi füüsilise aktiivsuse korrigeerimisel. Kui tuleb ka vahele päevi, kus ei suuda endale eesmärgiks võetud energiasoovitust järgida, vaid sõite enam, siis ei tohi alla anda, vaid järgmisel päeval jätkata soovituslikuga.
9. Kui soovituslik kaal on saavutatud, siis ei saa naasta vanade toitumis- ja liikumisharjumuste juurde, vaid tuleb jätkata uute omandatud harjumustega. Pisut võib ehk korrigeerida energiavajadust, mis sõltuvalt Teie füüsilisest koormusest võiks 68kg juures olla umbes 1900-2000kcal.