Kehakaal

Anonüümne

29. märts 2013

Kehakaal

Tere!
Olen 50-ne aastane sportlike eluviisidega mees, ei suitseta ega tarbi alkoholi. Kunagi sai kõike mehe moodi proovitud, kuid nendega lõpparve tehtud. Nüüd aga on uus probleem, millest polegi nii kerge lahti saada- öine söömine. Olen ise proovinud, kuid siiani tulutult. Võib kella kontrollida- täpselt kell kolm öösel ärkan ja enne magama ei jää, kui midagi ära ei söö. Seega ka ülekaal, olen 172 cm ja kaalun hommikul 84,5, õhtuks võin trenniga jälle 83 kilo peale saada. Vaja oleks veelgi vähem. Ette tänades, Arne.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Siinkohal oleks ilmselt vaja vaadata üle nii see, mida sööte päeval kui ka see, mida öösiti. Oluline oleks, et kogu ööpäevane energiatarbimine ei ületaks vajadust (pigem oleks väiksem, et saaks kaalu alandada) ning kuna öine söömine tundub olevat pigem psühholoogiline (olemas on isegi selline toitumishäire nagu öine/hilisõhtune söömine), et peate midagi sööma, et uuest magama jääda, siis tuleks muuta seda, mida öösiti sööte.  
Katsuge kogu ööpäevane energiatarbimine esialgu hoida nt maksimaalselt 2300-2400 kcal juures. Samas jälgige, et toidust oleks saadud kätte piisav kogus kiudaineid, vitamiine ja mineraalaineid. Kui see endaga kaalulangust (1-2 kg kuus) kaasa ei too, võib päevast energiatarbimist veelgi vähendada, kuid kindlasti mitte väiksemaks kui 1800 kcal kogu ööpäeva kohta. Eelistama peaks köögivilju, sest need annavad vähe energiat, kuid täidavad kõhtu ning annavad palju vitamiine-mineraalaineid. Kindlasti tuleks igapäevaselt süüa teraviljatooteid, piimatooteid, lisatavaid toidurasvu. Kala võiks menüüs olla kahel päeval nädalas ning midagi toidugrupist liha-kana-muna ka umbes 3-4 päeval nädalas. 
Samas ei tohi kindlasti jätta päeval pikki toidukordade vahesid ega tunda ennast näljasena, sest see kõik omakorda võib viia öiste söömissööstudeni. Samuti võib öist söömist suurendada nii liiga aktiivne füüsiline tegevus, vale unerežiim, stress jm.
Öine söömine peaks olema võimalikult energiavaene ning mitte sisaldama kergesti imenduvaid süsivesikuid (mida leidub maiustustes jm). Pigem võiks süüa jällegi köögivilja ja sinna juurde ehk pisut midagi valke sisaldavat (kodujuust, keedetud muna). Mõttekas on see kõik õhtul valmis teha, et öösel kohe käepärast võtta oleks ning ei peaks haarama millegi veelgi käepärasema, kuid veidi kesisema valiku järele. Söödav kogus ei tohiks olla suur ning hea oleks ennast harjutada järjest väiksemate kogustega, kuni äkki ühel hetkel on võimalik öisest söömisest täielikult vabaks saada või piirdudagi nt ühe porgandi või näkileivaga öö jooksul.