Kehakaal

Ursula

1. detsember 2015

Kehakaal

Olen 49. aastane naine. Kaal hakkab vaikselt kasvama ja alla ei taha kuidagi minna. Minu kasv 1.60 cm ja kaal 66 kg. Töö istuv, õhtuti üritan tempokat kepikõndi teha vähemalt 30 min ning hularõngast keerutada u 10-15 minutit. Teen sellist n-ö kodutrenni 3 – 4 korda nädalas. Söögiisu on mul hea ja pean pingutama, et mitte liigset süüa. Kas oleks mingi reaalne dieet kaalu langetamiseks. Mida süüa hommikusöögiks ja õhtusöögiks arvestades mu vanust ja algavat üleminekuiga?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Otsest dieeti on selleks väga raske soovitada. Ennekõike peab siiski lähtuma enda toidueelistustest ja sellest, et suudaks muudatusi ka reaalselt ellu viia. Alustuseks on mõttekas pidada 10 päeva toidupäevikut (toite kaaludes ja esilagu oma toitumisharjumusi mitte muutes, et saada reaalne pilt oma toitumisest) ning siis vaadata keskmist tulemust, mis on need toitaineid, mida praegu puudu jääb ja mis võivad samuti ainevahetust mõjutada. Kaalu langetamiseks soovitan alustada umbes 1700 kcal päevas, jälgides, et 10 päeva keskmiselt oleksid valkude, rasvade  ja süsivesikute osatähtsused paigas, samuti saadud piisavalt kiudaineid ning kõiki vajalikke vitamiine ja mineraalaineid. Kindlasti peate suurendama köögiviljade söömist, julgelt 500 grammi päevas või isegi enam, nii värskelt kui toidu sees. See täidab kõhtu, kuid annab vähe energiat. Lisaks süüa iga päev veidi täisteratooteid, paar puuvilja, piimatooteid, pähkleid-seemneid ning midagi toidugrupist kala-linnuliha-muna-liha. Maiustuste, eriti aga magusate jookide (ka alkoholi, kui seda tarvitatakse) söömist tuleks vähendada või võimalusel isegi vältida. 
Hommikusöökideks sobivad tegelikult nii pudrud, võileivad kui ka munaroad. Õhtusöök võiks pigem olla veidi tagasihoidlikum ehk siis rohkesti köögivilju mingi väikese valgulisandiga (nt muna, kodujuust, kala).