Toitumine ja tervis
1. märts 2013
Tere,
olen 43-aastane naine. Olen terve elu olnud hea figuuriga ja terve inimene, umbes 2,5 aastat tagasi oli elus väga stressirohke periood ja ootamatult algasid kummalised gaasivalud, tekkis jõuetus ja väsimus, liigesevalud ning kaalutõus – keha läks justkui paiste. Kuna perearsti tehtud proovid ja analüüsid ühtki viga ei leidnud, elasin 1,5 aastat nagu letargias kuni viimaks taipasin, et kõht hakkab valutama alati pärast müsli või leiva söömist. Loobusin katse korras teraviljast ja olen nüüd peaaegu aasta olnud teraviljavabal dieedil. Sain hiljem teada, et oleksin pidanud alustama teisest otsast ja laskma teha analüüsid, aga nüüd pole sinna vist enam midagi parata – iga kord, kui teravilju söön, saan kõhuvalu ja seda pikaajalisemalt üle elada ma enam ei soovi. Enesetunne on paranenud, väsimus taandunud, energiat on mõõtmatult rohkem. Pealegi on kaal tasapisi langenud, mis teadagi teeb rõõmu. Ma ei suuda aga internetist materiale otsides siiani taibata, millega siis ikkagi tegu? Tsöliaaklia puhul rõhutavad kõik materjalid ühest suust kõhulahtisust ja kaalulangust, aga minu keha reageerib täpselt vastupidiselt?
Tänavu jaanuaris põdesin kergel kujul mingit kõhutõbe ning selle järel muutus enesetunne jälle halvaks – gaasid, väsimus, kaalutõus. Pika enesevaatluse tagajärjel leidsin, et seekord olen sõjas piimatoodetega ja on tekkinud laktoositalumatus. Loodan siiski kirjandusele tuginedes, et tegemist on sekundaarse laktoositalumatusega, mis pärast mõningast dieeti kaob?
Pika jutu järel ka küsimus: kas olen seni asjadest õigesti aru saanud ja õigeid valikuid teinud? Kas peaksin oma haiguse teemadel suhtlema endokrinoloogiga (perearst ei tundunud asjaga liiga kursis olevat) või pole mõtet, sest juhised on niigi selged: mitte süüa teravilja ning hetkel ka laktoosi sisaldavaid toiduaineid? Mis tõbi mind vaevab, kui tegu pole tsöliaakliaga?
Spetsialist vastab:Tagli Pitsi
Kõik kirjeldatud tunnused on väga iseloomulikud soolehaigusele.
Tsöliaakia ehk gluteenenteropaatia on päriliku eelsoodumusega haigus, mille puhul sageli kaasneb sekundaarne laktoositalumatus. Selle haiguse puhul on rangelt keelatud süüa gluteeni sisaldavaid teraviljatoite (oder, rukis, nisu ja kaer), aga sageli tuleb vältida ka laktoosirikkaid toite.
Omal käel alustatud dieedipidamisest ei piisa, muidu võib jääda avastamata ja ravimata tegelik haigus. Soovitan kindlasti registreerida gastroenteroloogi (mitte endokrinoloogi) vastuvõtule, et kontrollida soolehaiguse olemasolu suhtes.