Kehakaal
5. oktoober 2010
Tere!
Olen 39.a.( pikkust 170cm) ja mingi kümme aastat tagasi hakkas kaalu aina juurde tulema( sedasi vahelduva eduga paar-kolm kilo alla ja siis jälle veidike juurde). Tänaseks olen jõudnud olukorda, kus kaalun 91kg. JUBE! Olen täiesti masenduses. Ei vaidle vastu, et füüsilist aktiivsust on tõesti vähe aga samas ma ju ei söö nii palju, et nõnda kaaluda.
Mingi 15 aastat tagsi kui lapsed olid päris väikesed kaalusin 58kg. Kõik ahhetasid, et oled alakaaluline ja mida iganes. Ise tundsin end väga hästi. Samas nüüd kui kaal kontrolli alt ikka päris väljas kipuvad ka tervisehädad ligi( vererõhk, probleemid südamega jne.)
Nii väga loodan Teilt mõnd toetavat sõna ja head nippi saada, kuidas seda probleemide lõngakera harutama hakata.
Spetsialist vastab:Tagli Pitsi
Kaalukasv võib olla tingitud paljudest asjaoludest – valest toitumisest, vähesest füüsilisest aktiivsusest, hormonaalsetest muudatustest, ebaregulaarsest päevakavast, stressist, haigusest. Kõigepealt proovige toitumine-liikumine kontrolli alla saada. Kui see ei aita kaalu langetada, siis tuleks kindlasti pöörduda perearsti vastuvõtule.
Alustuseks tuleks vähemalt nädala jooksul täpselt üles kirjutada kõik söödud toidud (hea oleks, kui saaks kohe kaaluda, sest silmaga tihti alahinnatakse koguseid) ning sisestada need internetipõhisesse toitumisprogrammi. Edasi tuleks hakata mõtlema menüü korrigeerimisele. Kui Te kaaluksite 72 kg (so kaal, mille peaksite saavutama), siis vähese füüsilise aktiivsuse korral oleks Teie päevane energiavajadus umbes 2100kcal (praeguse kehakaalu juures selle säilitamiseks oleks vajadus umbes 2500kcal). Seega, kõigepealt ma soovitan korrigeerida oma menüü selliseks, et see annaks päevas umbes 2000-2100 kcal ning kindlasti suurendada sinna juurde füüsilist aktiivsust (nt alustuseks hommikune või õhtune kiire tunniajane jalutuskäik). Toidukorrad peaksid olema võimalikult regulaarsed – 3 põhitoidukorda ning 1-2 oodet. Hommikusöök tuleks süüa hiljemalt 1-2 tunni jooksul pärast ärkamist ning õhtusöök mitte hiljem kui 2 tundi enne magamaminekut. Toitumisel kindlasti järgida toidupüramiidi reeglit, pannes rõhku köögiviljade tarbimisele, aga kindlasti ka piisavale leiva, kala, piimatoodete, (kana)liha ja õli saamisele. Kui sisestate menüüd jätkuvalt programmi, siis näete, milliseid toitaineid saate liiga vähe/palju ning milliseid toite võiksite puudujääkide kõrvaldamiseks menüüsse võtta või sealt hoopis välja jätta. Püramiidi tipus olevad toidud (so kommid, küpsised, maiustused, saiakesed, koogid, karastusjoogid jne) tuleks kindlasti ära unustada. Kui väga suur magusanälg kallale tuleb, tehke puuviljamagustoite, sööge veidi kuivatatud puuvilju või paar tükikest tumedat šokolaadi.
Kindlasti ei tohi tagasilöökide puhul alla anda, vaid tahtejõud peab olema väga tugev. Kui algul kehakaal langebki, siis mingi hetk võib see jääda paariks nädalaks samale tasemele või isegi tõusta. Organism kohaneb. Sellisel juhul suurendage pisut füüsilist koormust. Kui ikkagi kaal edasi ei lange, siis on aeg energia tarbimist veelgi vähendada, kuid mitte alla 1700-1800 kcal päevas. Nälgima ja erinevaid dieete kasutama kindlasti ei soovita hakata. Ikka õige toitumisharjumiste kujundamisega peab kaalualandamine toimuma. Kui olete lõpuks ihaldatud kaalu saavutanud (arvestage 1,5-2 aastaga, kuna tervislik kaalulangus on 1-2 kg kuus, mitte enam), siis võiksite igapäevaselt jäädagi tarbima 2000-2100 kcal, olenevalt muidugi füüsilisest aktiivsusest ja järgida nii toidupüramiidi kui ka toitumise regulaarsust.