Toitumine ja tervis

Anonüümne

3. märts 2014

Toitumine ja tervis

Tere!

olen 37 aastane 160 cm pikk ja 78 kg- rasvumise esimene aste juba.
kogu aeg tahan süüa. hommikul püüan putru süüa ,kuid tihti kiirustan tööle ja sinna see jääb.
Lisaks on mul gastriit-arvan,et ülekaalust tingitud või vastupidi(ülekaal gastriidist). elan väikses kohas,mingeid dieediarste pole.
ise ei oska koostada menüüd.
perearst kirjutas rohu OMEP.
väga raske on liikuda, teiseks häbenen oma keha. katan lohvade riietega. Tuttav kellel on suhkruhaigus, soovitas vähe ja tihti süüa. ka meil on suguvõsas suhkruhaigus sees.
emal on ja tädil ja tädipojal.
Mida peaksin ette võtma ja kas peaksin pöörduma eriarsti poole?
Tänan!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Gastriidi ravi korral omeprazoli ja antibiootikumiga tuleb ravimeid võtta iga päev ja kindlal kellaajal. Soovitan kontrollida ka kilpnäärme hormoonide taset. Ravitulemusi kontrollida perearsti või gastroenteroloogi juures.
Toitumisharjumuste muudatused toetavad gastriidi ravi.  Mõõdukas söömine aitab vältida reflukshaiguse teket (toidu tagasiheide). Teadlik toitumine ja kehaline aktiivsus aitavad pidurdada kehakaalu tõusu. Kaalutõusu osas on vajalik korrastada toitumisharjumusi.
Soovitan süüa enam-vähem kindlatel kellaaegadel, vähemalt 4-5 korda päevas. Tähtis on hommikune sooja toidu söömine kodus enne tööle minekut. Juua piima või jogurtit.
Valida rohkem lahjemaid toiduaineid. Sobivad muna, kohupiim. Loobuda maiustustest (koogid, küpsised, saiakesed). Toidukogus olgu mõõdukas 500-600 grammi. Toidukordade vahe olgu vähemalt 2-2,5 tundi.
Gastriidi ravi ajal sobivad aurutatud, hautatud ja keedetud toidud (lahjad supid, kartul, küpsetatud kala, aurutatud aedviljad, salatid, kissellid, taimetee, peenleib, pärmita rukkileib, sepik).
Ei soovita liiga hapusid toiduaineid (apelsin, mandariin, hapukapsas, ketšup, pärm). Ei sobi ka vahuvein, leivakali, gaseeritud joogid, limonaadid. Ei sobi suitsetamine.