Toitumine ja tervis

Anonüümne

14. juuli 2014

Toitumine ja tervis

Tere,

Olen 26 aastane noormees ja 10 aastat tagasi (tundub kui silmapilk) tekkis mul toitumishäire mis tekitas mulle kõhtu palju õhku/gaase, pulss tõusis ja oli päeval keskmiselt 100-120 (mis on väga jube) öösiti tekkis veel väga tihti paanikahood kus pulss kerkis lakke ja ma ei suutnud sügava hingamise ja keskendumisega seda alla viia. Varem olen väga tubli spordipoiss olnud – jooksmine, tantsimine ja jõusaal. Täpselt enne toitumishäire tekkimist elasin ma väga istuvad elustiili arvuti taga mängides. Olen teinud kõiki võimalike uuringuid (sond, Laktoositalumatus, gluteenitalumatus, k-ainet neelanud, vereanalüüse andnud erinevaid) kõik on olnud korras. 4 aastat tagasi avastasin kurgimahla ja sellega koos langes mu pulss normaalsele tasemele, gaasid enamuselt kadusid ja sain hakkata uuesti trenni tegema siis parandas mu tervist veelgi. Nüüdseks olen enamuselt köögi ja puuvilja dieedi peal koos juustu ja pähklite/rosinatega (katse eksitus meetodiga leidsin, et need tekitavad kõige vähem negatiivset eneseolu- vähem gaase ja väike pulss). Kas oskate kuidagi juhendada mida võiks veel teha, et oma tervist veelgi parandada või millistele uuringutele veel minna?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Minu soovitused on üldist laadi, kuna Teil ei ole diagnoositud konkreetset ainevahetushaigust või ensüümidefekti.
Oluline on muuta oma toitumisharjumusi. Elimineerimistesti abil saab ajutiselt välja lülitada need toidud, mis on raskesti omastatavad ja seeditavad. Jälgida, et ei esineks kõhukinnisust. Menüüs vähendada nisutoodete osakaalu (saiakesed, küpsised,  mannapuder, jahukastmed). Sobivad täisteratooted: tatar, hirss, riis. Värskeid köögivilju võib süüa kergelt hautatuna.
Söömise kellaajad olgu enam-vähem kindlatel kellaaegadel. Toidukordade vaheajad vähemalt 3-3,5 tundi. Vältida söömist enne uinumist.
Seedetrakti vaevuste, meteorisimi või puhituse korral võib kasutada käsimüügis olevaid ravimeid (espumisan).