Kehakaal
25. september 2012
tere
olen 26 aastane kahe lapse ema ja suureks mureks on suur kaal.
Kaalun 96-99 kilo vahel,peale sünnitust oli kaal 106 kg ja sain kaheksa kuuga 96 peale ja nüüdseks on jälle motivatsioon madal ja seoses sellega tunnen et ma ei ole terve-tööjuures pearinglused ja pidev väsimus kallal et magaks koguaeg ja öösel jälle uni katkendlik.olen 166 pikk ja peamine rsv kuhu koguneb -on kõhulott….
Igasugune nõu on abiks :)
Spetsialist vastab:Tagli Pitsi
Väsimus võib olla seotud väga paljude asjadega. Üheks põhjuseks võib (lisaks kesisele unerežiimile) olla tasakaalust ära toitumine ja osade toitainete defitsiit. Soovitan umbes 7-10 päeva jooksul pidada toidupäevikut, kuhu kirjutada üles kõik päeva jooksul söödud, ka pisimadki ampsud, võimaluse korral söödud koguseid ka kaaldes ning mitte selle aja jooksul on praeguseid harjumusi muutes. Edasi on võimalik analüüsida, kas saate energiat liiga palju või liiga vähe, kas põhitoitainete omavaheline tasakaal on paigas, kas jääb puudu kiudainetest või mingitest vitamiinidest-mineraalainetest. Vastavalt tehtud järeldustele tulekski hakata oma toitumist muutma. Kaalu langetamiseks võiks päevane toiduga saadav energiakogus (olenevalt füüsilisest aktiivsusest, ainevahetuse ja kaalu langemise kiirusest) olla umbes vahemikus 1600-2000 kcal. Madalamat ei soovitata, sest siis ei saa kõiki vajalikke aineid toidust kätte ka hoolika kombineerimise korral. Pigem võiks kaal langeda aeglasemalt (ca 500 grammi nädalas), sest sellisel juhul on ka tulemused püsivamad. Toituda tuleks regulaarselt ning mitte jätta pikki toidukordade vahesid. Toitumisel tuleks järgida toidupüramiidi põhimõtet ning võimalusel jätkata toidupäeviku täitmist, et näha, kas kõik vajalikud toitained on toidust saadud. Vitamiinide-mineraalainete defitsiitide esmaseks tunnuseks ongi tihti väsimus. Samuti tuleks tarvitada piisavalt vett, puhta joogina umbes 1 liiter päevas.
Hea oleks, kui lisaks toitumise muutmisele saaks suurendada pisut ka füüsilist aktiivsust, näiteks teha iga päev üks tunniajane tempokas jalutuskäik. Täpsemalt saab kaalualandamise põhimõtetest lugeda siit.
Kui toitumise ja liikumise muutmisega enesetunne paremaks ei lähe, soovitan pöörduda perearsti vastuvõtule, kes teeks Teile ka vereanalüüsid.