Kehakaal

Anonüümne

24. jaanuar 2012

Kehakaal

Tere!

Olen 26 aastane 165 cm ja kaalun hetkel 70 kg. Üritan kaalust alla võtta, kuid see ei õnnestu mitte kuidagi. Viimase kahe nädala jooksul olen kogu oma toidu kirja pannud teie lehel soovitatud toitumisprogrammi.

Minu päevane energiavajadus on selle programmi järgi 2361 kcal, kuid olen kaalulangetamise eesmärgil jälginud, et ma ei sööks üle 1200 kcal päevas.

Jälgin, et tarbiksin süsivsikuid, rasvu ja valke õiges koguses (toitumisprogrammi järgi). Samuti kaalulangetamise eesmärgil olen jälginud, et süsivesikute % oleks madal. Tavaliselt jääb see mul 45-50% vahele, ehk on programmi järgi alatarbimine, kuid kui tahan alla võtta võikski ju süsivesikuid vähem tarbida ??

Viimase 2 nädala jooksul olen ka trenni teinud kodus (õhulihased, kätekõverdused, kükid, natuke hantlitega kätele jms).

Kaal aga näitab ikka 70 :( Seda nii hommikul kui õhtul (2 erineva kaaluga olen kaalunud).

Mida ma valesti teen ??

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Esiteks ei ole hea alandada päevast energiat nii madalaks, sest organism arvab siis, et on näljaaeg ning hakkab hoopis varusid talletama. Pigem oleks mõttekas hoida oma päevane energiatarbimine 1700-1800 kcal juures, sellisel juhul on mitmekesise toitumise korral võimalik toidust kätte saada ka kõik vajalikud toitained – asendamatud amino- ja rasvhapped, kiudained, vitamiinid, mineraalained jne. Kõik need on äärmiselt vajalikud ainevahetuse, sh kaalulangetamise seisukohalt. Süsivesikute osakaal ei pea mitte olema võimalikult madal, vaid vastama soovitustele – 55-60% energiast. Kui seda lasta allapoole, siis ei saa piisavalt kiudaineid (minimaalselt 25g päevas). Seetõttu peakski sööma putru ja päevas mõned viilud leiba, soovitatavalt täisterast. Näiteks 10 g kiudained saab, kui süüa 100 g täisteraleiba või 9-10 õhukest näkileiva viilu. Küll aga võiks jälgida, et tärkliserikkad toidud (kartul, riis, makaronid) oleksid menüüs pigem hommiku- või lõunasöögiks. Samuti peaks süsivesikute osas piirama maiustuste tarbimist. Seevastu köögivilju tuleks süüa päevas vähemalt 500g, lisaks paar puuvilja. Samuti peab jälgima seda, et rasvade osatähtsus energiast ei läheks liiga madalaks, sest muidu ei saa piisavalt asendumatuid rasvhapped – selleks tuleks süüa nädalas paaril korral kala ning lisaks iga päev veidi õli, seemneid või pähkleid. Toitumise kohta on soovitatav lugeda toidupüramiidi ja valgusfooritabeli juurest. 
Lisaks kirjutatud füüsilisele aktiivsusele võiks proovida lisada sellele igapäevane tunniajaline tempokas jalutuskäik. Kuigi see iseenesest väga palju energiat ei kuluta, aitab see kaasa ainevahetuse kiirendamisele. Piisavalt tuleks juua ka vett ning jälgima peaks sedagi, et toitumine oleks regulaarne – ei oleks pikki toiduvahesid, mis toob endaga kaasa suurte toidukoguste söömise järgmisel toidukorral.