Söömishäired

Anonüümne

7. aprill 2012

Söömishäired

Tere,

Olen 21 aastane tütrlaps. Olen 170 pikk ja kaalun 65 kg. Ma tean, et olen normaal kaalus, aga ometi ei tunne ma ennast oma kehas hästi( on perioode kus tunnen ennast paksuna ja päevi kus tunnen, et näen päris hea välja). Nimelt on mul mureks see, et Ma olen aru saanud, et mul on probleeme söömisega, nii ma vähemalt arvan.Mulle meeldib süüa teha ja süüa. Mul on koguaeg söögiisu. Isegi pärast seda kui olen ära söönud prae, mille kogus on suurem kui mu elukaaslasel. Pärast söömist on mul süümepiinad. Samuti on mul kalduvus süüa rämpsu aegajalt. Magusavajadust mul aga pole peaaegu üldse. Enamus ajast ma ei saa muule mõeldagi kui söömisele. Mõtlen, et kõht on tühi, aga, et ma ei tohi süüa. Ma tunnen toidu iga kalorit kogunemas oma kehale. Sellepärast hakkasin ka trenni tegema. Käin nimelt jõusaalis iga nädal 3, 4 korda. Ma ei tea, mida teha. On perioode kus ma üritan pidada dieeti, see aga ei õnnestu väga, kuna mulle lihtsalt maitseb söök liiga palju. Mu kehakaal küll ei suurene selle kõige tõttu massiliselt, aga see segab mu elu.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Teie puhul on organismil ilmselt segi läinud, millal on nälg ja millal on isu. Seda saate hakata reguleerima ainult tahtejõuga. Selleks tehke endale toitumisplaan, kus nädala keskmiselt saadud energia ja toitained vastaksid Teie vajadustele. Teie päevane energiavajadus (sõltuvalt kehalisest aktiivsusest) on umbes 2000-2200 kcal. Planeerige ette oma toidukorrad ja vahenäksimised võimalikult täpselt ning üritage sellest kinni pidada. Sööge kindlatel kellaaegadel, korraga koguseliselt vähem ning ärge jätke pikki toiduvahesid. Kui tunnete toidukorra lõppedes, et tahaks veel süüa, siis lubage endale ainult köögivilju (sh salateid, kuid ilma igasuguste kastmeteta). Köögiviljad annavad keskmiselt 25 kcal 100 grammi kohta. Muudes asjades katsuge võimalikult täpselt nii koguseliselt kui kellaajaliselt oma plaanist kinni pidada. Kui tunnete vahepeal nälga, jooge vett ja katsuge tahtejõuga oma isudest võitu saada.
Dieedipidamisel ja nälgimisel ei ole mõtet, sest keha üritab siis just hakata varusid koguma ning peale enesepiitsutamise lõppu koguneb kaotatu kiirest tagasi. Aitab ainult normaalne ja korrapärane söömine.
Soovitatav oleks lisaks jõusaalitreeningule ka kord päevas või vähemalt 3-4 korda nädalas tunnike õues tempokalt kõndimas või ratta/rulluiskudega sõitmas käia.