Toit ja toidu valmistamine

Anonüümne

9. märts 2011

Toit ja toidu valmistamine

Tere! Olen 21 aastane neiu ning mul oleks vaja nõu, kuidas oma toitumine jälle tasakaalu saada. Hetkel on kogu mu toitumine täiesti ebaregulaarne, päris tihti juhtub ka seda, et ma olen peaaegu kogu päeva söömata.
Praegu töötan kohas, kus tuleb olla füüsiliselt aktiivne 7-8 tundi. Pärast seda aitan veel kaasa vabatahtlikuna. Seega mu päevad kujunevad tavaliselt päris pikaks. Olen küll endale toitu kaasa võtnud, kuid tihtipeale jääb siiski mul kõht tühjaks. Samuti on probleemiks kujunenud see, et väga tihti ma ei suuda ära oodata, kui toit täiesti valmis saab ning söön kõhu täis juba enne seda ning peaaegu, et mitte kunagi ei võta ma aega söömiseks, vaid teen seda nii muuseas kõige muu keskel. Samuti olen selline inimene, kes näksib väga palju. (Söön puuvilju, juurikaid, pähkleid) Kuidas leida lahendus? Milliseid toite peaksin eelistama, et kulutatud energia taastuks ja et pidev näljatunne ei vaevaks? Tänud abi eest!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Korrapäraseks toitumiseks tuleks süüa 3 põhitoidukorda ning 1-2 oodet päevas. Päeva tuleb alustada hommikusöögiga. Selleks sobivad kõige paremini pudrud, aga ka piima- või munatoidud, samuti võileivad. Häda pärast sobib hommikul süüa ka ainult puuvilja või juua klaas mahla, kuid töö, kus tuleb päev otsa olla jalgel, vajab kindlasti tugevamat “starti”. 
Kahjuks ei selgu, millised on võimalused tööpäeva jooksul saada korralikku lõunasööki. Kõige parem oleks, kui saaksite vähemalt 15-20 minutiks rahulikult maha istuda ning nautida korralikku sooja lõunasööki. Teine võimalus on võtta söök tööle kaasa ning võimalusel seda soojendada. Enne lõunasööki võib olla veel vajadus väiksema oote järele, milleks sobiksid suurepäraselt puu- ja köögiviljad, kuivatatud puuviljad, pähklid, piimatooted. Kuna peale tööd lähete veel vabatahtlikuks, siis ilmselt lükkub õhtusöök päris hilisele ajale. Seega tuleks enne õhtusööki oma energiavarusid täiendada veel ühe ootega kas siis taaskord puu- ja köögiviljade näol või veidi toekamalt – nt võileivad, piimatooted vms. Õhtusöök, mis on peale kella kaheksat, ei tohiks enam olla väga tugev. Parim oleks mõni roog, kus on rikkalikult köögivilju ning lisaks pisut kala, kana, liha või muna. Kui enne magamaminekut läheb kõht tühjaks, siis süüa midagi väga “lahjat” – köögivilju, taimeteed, näkileiba vms. Regulaarse ja piisava toitumise juures peaks ära kaduma nii näljatunne kui ka vajadus enne toidu korralikku valmimist kõht millestki muust täis süüa.
Soovitan ka nädala-paari jooksul oma toitumist analüüsida ning muuta oma toitumist selliselt, et energiasisalduselt kujuneks suurimaks toidukorraks lõunasöök, järgneks hommikusöök ning alles siis õhtusöök ja ooted.