Toit ja toidu valmistamine
22. aprill 2010
Tere!
Olen 20 aastane noormees, pikkust 170cm, kaalu ~63kg. Suveks lähen Southwestern organisatsiooni kaudu USA-sse tööle.
Küsimus toitumise kohta tekib päevagraafiku tõttu. Nimelt on äratus kell 6.00 ja tööle asutakse kell 8.00. Töö seisneb koolialaste raamatute müügiga ukselt uksele ning lõppeb tööpäev kella 21.00-22.00 ajal.
Terve päev olen rattaga majade vahet sõitmas ja raamatuid tutvustamas.
Toidukordadena on muidu ette nähtud korralik hommikusöök, nii kuskil 7.00 ajal kohvikus vms. ning päeva jooksul kaks väiksemat 5-10 minutilist einestamist, tavaliselt kell 12.00 ja kell 17.00. (kaasa võetud võileivad vms.) õhtul kui töölt tagasi jõuab, siis peaks 22.30-23.00 voodis olema.
Kas te oskaksite äkki soovitada mida ja mis koguses oleks kasulik tellida hommikusöögiks ja mida võiks päeval einestamiseks kaasa võtta, et organism saaks sellist ebatavalist graafikut järgides siiski vajaliku energia ja ainete/vitamiinide koguse kätte?
Ette tänades, Artjom
Spetsialist vastab:Tagli Pitsi
Sellise graafiku juures õigesti toituda ei ole just väga kerge. Hea on muidugi see, et füüsilist koormust on piisavalt, sest üldjuhul kiputakse USAsse minnes päris kõvasti juurde võtma, sest kogu toitumine toimub reeglina kiirsöögikohtades. Selle vältimiseks tuleks kõigepealt süüa korralik hommikusöök. Võiks süüa putru, mõned võileivad, aeg-ajalt muna või kohupiima, mahla, puuvilja. Lõuna puhul oleks pigem õige võtta pikem paus ja süüa korralik toidukord. Mitte haarata jooksu pealt hamburger, vaid otsida koht, kust saaks nt korralikku köögivilja-, liha-, kana- või kalatoitu. Päeva jooksul tuleks teha paar väiksemat oodet nö jooksu pealt. Selleks sobivad kõige paremini puuviljad või kui on võimalik süüa jogurtit või võileibu. Õhtusöök tundub olevat üsna hilisel ajal, mistõttu ta ei tohiks olla väga toekas, pigem mõni salat (nt köögivilja-kala, köögivilja-kodujuustu vms). Päeva jooksul vajatav energiakogus on tegelikult päris suur, oleneb sõidu intensiivsusest ja ajalisest kestusest, kuid see võib ulatuda isegi 3500 kcal-ni. Kui vähegi võimalik, siis vältida igasugust nn rämpstoitu: karastusjoogid, friikartulid, kartulikrõpsud, küpsised. Need annavad küll energiat, kuid sisaldavad vähe vitamiine-mineraalaineid ning nende liigsel tarbimisel on kilod kerged tulema.