Kehakaal

Anonüümne

13. jaanuar 2012

Kehakaal

Tere,

olen 18-aastane neiu, ja sooviks teada oma päevast energiavajadust. Selleks on küll olemas erinevaid kalkulaatoreid, kuid Teilt küsida tundub täpsem.
Olen 170 cm pikk ja kaalun 55 kilogrammi. Magan öösiti umbes 8 tundi, hommikul võimlen 25 minutit (hüpped, kõhu-ja seljalihase harjutused, jalalihaste harjutused, venitused, käelihaste harjutused, mõned kereringid). See on pigem virgutusvõimlemine, higistama ei võta, soe hakkab küll; ei ole ka aeglane liigutamine. Keerutan pool tundi hularõngast. Kõnnin kiirusega 6 km/h umbes 1 tund ja 15 minutit päevas. Päev möödub koolis, kuid kodus askeldan ka ringi, koristan ja teen süüa, niisama väga ei logele. Vahel siiski istun ka kodus pikemalt. Kui suur võiks olla mu päevane energiavajadus?
Kasutan toitu toitainesisalduse teadasaamiseks http://tap.nutridata.ee/ programmi, mis on väga hea ja aitab mul toitumist korrigeerida.

Tänan väga vastuse eest,

Liisa.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kõigepealt, vaadates Sinu kaalu, pikkust ja vanust, siis tuleb tõdeda, et oled üsna alakaalu piiri peal – kui kaaluksid 52-53 kg, oleksid juba alakaaluline. Energiasoovitus sõltub peale kaalu-pikkuse-vanuse ja füüsilise-vaimse aktiivsuse ka inimese ainevahetuse eripärast. Seega on ainult arvutuslikul teel seda väga keeruline leida. Praeguste andmete juures võiks selleks kujuneda umbes 2400-2500 kcal päevas. Kuid kõige parem viis sobilikku energiavajadust leida on see, kui igapäevaselt paari kuu jooksul märkida üles oma söömine ja kehakaal ning vaadata, kuidas kuu keskmine energia saamine ja kehakaal muutuvad. Sellest saad ise teha järeldusi, kas peaksid sööma rohkem või vähem, olenevalt, mis on Sinu eesmärk. Ära ei tohi unustada seda, et kui oled kord optimaalse energiavajaduse välja arvutanud, siis see ei ole elu lõpuni sama. Kindlasti muutub see, kui muutub füüsiline aktiivsus, aga ka elustill (nt kolid teise linna ülikooli). Samuti väheneb energiavajadus pärast teismeea lõppu tänu organismi “täis kasvamise” saavutamisele. Energiavajadus väheneb elu jooksul pidevalt. Kõige sellega peab arvestama ning oma soovituslikku energiavajadust pidevalt korrigeerima.