Kehakaal

Anonüümne

20. mai 2012

Kehakaal

Tere!
Olen 18 aastane, 160 cm pikk ning kaalun 58 kg. Minu lugu on siis selline, et kaalusin 54 kg. Olin täiesti normalne tüdruk, ei paks ega peenike. Olen tegelikult siiamaani. Veetsin 3 kuud vahetusõüilasena välismaal, kus toitumine oli totaalselt teistsugune – õhtust söödi kella 10 ja 11 vahel ning üldiselt toiduportsud olid ikka palju suuremad, kui Eestis. Sõin küll vähem, kui sealsed inimesed ja tegin ka trenni (2x nädalas inensiivne jõusaalitreening pluss ujumine) aga kaalu tuli siiski juurde. Tagas tulles olin 58 kg. Üsna peagi peale tagasi tulekut hakkasin pille võtma. Eestis ikka sõin jälle normaalselt ja selle aasta algusest saati olen üritanud natuke alla võtta, et saaksin jälle 54 peale, aga no mitte kuskilt kaal ei vähene. Söön üsna palju juurvilju, päris igapäevaselt magusat ka ei söö, ei kasuta palju rasva liha praadimisel nt ja teen trenni ka – kaks või kolm korda nädalas käin kas jooksmas, rulluisutamas või rattaga sõitmas ja peale seda teen natuke lihasharjutusi kõhule ja kätele. Nüüd lõpetasin pillide võtmise ära, sest kuidagi vaimne plokk tuli peale ja natuke kahtlustasin ka seda, et tänu nendele ei võta kaalust alla.
Olen endaga enam-vähem rahul, kuigi tahaks ikka selle numbri 54 peale saada. Kas asi võis pillides olla või äkki on lihtsalt lihasmassi juurde tulnud? (sellise trennikoormuse juures nagu mul on)

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Väga raske on pakkuda, millest võib olla tingitud praegune kehakaal. Pillide kohta on kirjanduses vastandlikke andmeid – nii neid, mis väidavad pillide võimalikku kaalutõstvat efekti kui ka neid, mis ütlevad, et pillidel ja kaalutõusul ei ole seost. Enim arvatakse, et kui üldse, siis pillide ja kaalutõusu vaheline seos on tingitud sellest, et tänu neile võib organism hakata rohkem vedelikku kinni hoidma.
Lihasmass kaalub rohkem kui rasv, mistõttu võib ka rasvade asendumine lihastega põhjustada mõningast kaalutõusu. Spordisaalides on võimalik lasta endal määrata keha rasvaprotsenti ning teha seeläbi kindlaks, kummaga rohkem tegemist võib olla. 
Iseenesest ei ole 58kg 160cm juures sugugi mitte ülekaal ning kui tunnete ennast kehakujult normaalsena ning mitte “lödisevana”, siis ei tasuks kaalu numbri pärast muretseda. “Lödisemise” vastu aitab ennekõike treening õigetele lihastele ning alati on hea ka õigesti toituda ja saada energiat just niipalju, kui kulutatakse, mitte enam. Kui aga siiski tunnete, et oleks hädasti vaja mõnest kilost lahti saada, siis tasub teha seda võimalikult aeglaselt, vähendades soovituslikku energiatarbimist ainult umbes kuni 200 kcal võrra päevas. Kaalu langetamisest saab põhjalikumalt lugeda siit.