Kehakaal

Anonüümne

24. oktoober 2011

Kehakaal

Tere!
Olen 17aastane neiu, 172 cm pikk. Aasta alguses võtsin kaalust 4 kg alla, kaalusin siis 54kg. Viimase nelja kuu jooksul on kaal tõusnud 12kg (sel kuul 6kg.) Ehk siis nüüd kaalun 66kg. Ma tunnen ennast väga halvasti. Käin nädalas paar korda jooksmas. Toitumine on ebakorrapärane – päevas 1-2 väga suurt söögikorda. Sellegipoolest imestan, kuidas kaal nii kiiresti tõusnud on. Tahaksin nüüd jälle alla võtta, aga miski ei tundu toimivat. Kas oskate öelda, mis võib olla nii järsu kaalutõusu põhjuseks?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kaalu tõusu põhjuseid võib olla väga erinevaid – toitumis- ja/või liikumisharjumuste muutus, hormonaalsed muudatused (mõne inimese puhul antibeebipillide kasutamine), stress, osade toitainete puudus, aga see võib olla tingitud ka mõnest haigusest. Mõelge eelneva loetelu peale ja analüüsige, mis Teie puhul kõige tõenäolisem on. Kuigi Teie toitumine on ebakorrapärane ja suurte kogustena korraga, siis nii suur kaalutõus ei pruugi ainuüksi toitumisega seotud olla. Prooviga analüüsida oma toitumisttoitumisprogrammiga ning vaadake, kas saate energiat iga päev soovituslikult vähemalt 300-400 kcal enam. Proovige oma toitumine muuta korrapäraseks – päevas peaks olema 3 põhitoidukorda ja 1-3 oodet. Vältida tuleks pikki toiduvahesid ning suurte koguste söömist ühel toidukorral. 
Vaadates Teie vanust, pikkust ja kaalu, võib olla lihtsalt põhjuseks ka nn täiskasvanuks saamine ja naiselike vormide omandamine. 54 kg oli Teie puhul veel viimaseks piiriks, et mitte olla alakaaluline. See-eest 66 kg on täiesti normaalne kaal. Oma pikkuse juures võiksite kaaluda kuni 71kg. Murelikuks võiks teha ainult nii kiire kaalutõus ja/või selle jätkumine ka pärast seda, kui olete oma toitumist korrigeerinud. Sellisel juhul tuleks kindlasti pöörduda perearsti vastuvõtule, kes kontrolliks Teie tervislikku seisundit.