Kehakaal

Anonüümne

3. veebruar 2011

Kehakaal

Tere! Olen 166 cm ja kaalun hetkel 83 kg.Sünnitasin 2008.a. Enne sünnitust kaalusin 67-69 kg, ka see ei olnud minu normaalkaal,aga see oli veel talutav . Rasedusega võtsin juurde u. 17 kg. Peale sünnitust kadusid 12 kg nagu imeväel. Pikka aega kaalusin u. 77-78 kg, kuid viimasel ajal on kaal tõusnud janüüd seisbki seal 83 kg peal, ja kõigub olenevalt, kas kõht on täis või tühi. Söön vähem, kui ette nähtud, õhtuti ei söö eriti, olen lapsega kodus, käime jalutamas. Kaalu tuleb pigem juurde mitte ei lähe maha.
Kuidas saada tagasi vähemalt 69 kg peale?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Soovitan oma toitumise üle vaadata – nii regulaarsuse, toiduvaliku, kogused kui ka toidust saadud energia- ja toitainete kogused. Viimaseks on hea kasutada internetipõhist toitumisprogrammi. Kirjutage iga päev söödud toidu kogused (soovitatavalt kaalutult) sinna programmi ning programm näitab Teile, kas saate energiat ja toitaineid vajadusele vastavalt. Vahetevahel võib põhjus, et kaal ei lange, olla hoopis selles, et inimene sööb liiga vähe (või liiga vitamiinide-mineraalainete vaeselt) ning keha on läinud üle nn säästurežiimile. Kui Te füüsiliselt väga aktiivne pole, siis praeguse kaalu säilitamiseks vajaksite ca 2300 kcal, kaalu alandamiseks peaksite sööma ca 500 kcal vähem ehk umbes 1800 kcal. Kaalu alanedes või füüsilise koormuse muutudes tuleks seda soovitust siis vastavalt kas vähendada või suurendada. Kindlasti tuleks aga toitumist korrigeerida selliselt, et kiudained, vitamiinid ja mineraalained saaks selle 1800 kcal juures kätte toidust ning põhitoitainete saamine vastaks soovitustele. See pole kerge, peab väga mitmekesiselt toituma ning jälgima, mida suhu pistetakse. Abiks on kindlasti toidupüramiid. Rõhk peaks olema köögiviljadel, kuid iga päev kindlasti ka teraviljatooteid, piimatooteid, puuvilju, veidi lisatavaid toidurasvu. Nädalas vähemalt 2-3 korda kala. Eelistada taist liha ja linnuliha lihatoodetele. Loobuda püramiidi tippu kuuluvatest toitudest. Toitumine peaks olema võimalikult regulaarne, korraga väiksemad kogused, aga sagedamini. Õhtuti võib süüa, aga mitte väga palju ning viimane toidukord võiks olla hiljemalt 3 tundi enne magamaminekut. Õhtusel ajal ei tasu ka süsivesikuterikka toiduga liialdada. Piisavalt tuleks juua vett (so ca 1-1,5l iga päev) ning kindlasti tasuks suurendada ka füüsilist aktiivsust (nt vähemalt tund tempokat kõndi iga päev). 
Soovituslik kaalulangus on 0,5-1 kg nädalas. Mida aeglasemalt kaal langeb, seda parem on teda hiljem säilitada. Soovkaalu saavutamisel ei tohi naasta vanade toitumisharjumuste juurde, vaid peabki jääma toituma mitmekesiselt. Küll aga tuleks siis korrigeerida oma igapäevast toidust saadavat energiakogust vastavalt kaalule ning füüsilisele aktiivsusele.