Kehakaal

Anonüümne

25. mai 2010

Kehakaal

Tere!
Olen 16. aastane ning olen üsna mures oma kehakaalu pärast. Olen 154 cm pikk ja kaalun kõikuvalt 59-63 kg. Käin koolis ning päevad on kiired. Palju stressi.Trenni teen neli korda nädalas 45 minutit päevas. Mida ma saaks muuta enda toitumises, et saavutada normaalkaal? Või soovitaksite midagi muud?
Hommikuti ärkan vara, söön korralikult kõhu täis. Lõuna ajal koolis soe praad või supp. Õhtul kodus soe toit ning hiljem puuviljad. Mulle endale tundub, et söön õige toitumiskava järgi. Õhtul hilja magama. Kas asi võib olla väheses magamises? Või hoopis peaks toitumist jälgima pingsamalt?

Ette tänades..

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tundub, et lähiaastatel võiksid tõepoolest 2-3 kg alla võtta, et saavutada normaalkaal. Kaalu langetamisel on oluline kõigepealt välja selgitada oma energiavajadus. Füüsilise aktiivsuse tundide määratlemisel ei tasu üle pingutada, me ei ole tegelikult nii aktiivsed, kui arvame. Arvata võib, et Sinu päevane vajadus peaks tulema kusagil 2200 kcal kanti. Kaalu alandamiseks tuleks nüüd vajatavat energiakogust vähendada kuni 500kcal võrra ehk edaspidi peaksid saamapäevas 1700-1800kcal energiat. Selle kontrollimiseks analüüsi igapäevaselt oma menüüd toitumisprogrammi abil. Vähem tähtis ei ole, et saadavad põhitoitained (valgud, rasvad, süsivesikud) oleksid omavahel tasakaalus ning toiduga saadud võimalikult palju vitamiine ja mineraalaineid. Sööma peaks vähemalt 3 põhitoidukorda päevas, vahele 1-2 oodet nt jogurti, köögiviljade, võileibade näol. Toitumisel järgida toidupüramiidi reeglit – rohkem köögivilju, teravilju, vähem lisatavaid rasvu ning võimalusel mitte üldse komme jt maiustusi. Eelistada võiks väiksema rasvasusega tooteid (nt juustudde puhul), lihatoodete asemel puhast liha ja pigem üldse kana ning kala. Kindlasti mängib oma osa kõikuv päevarežiim, stress, vähene magamine. Kaalu peaks langetama ka rahulikus tempos, maksimaalselt 500g nädalas, siis on muutused püsivamad. Kui soovkaal on saavutatud ei tohi pöörduda tagasi oma tavapärase toitumise juurde, vaid saada energiat nüüd vastavatl soovitatavale kogusele ent jälgida, et toidud, mida süüakse, oleksid jätkuvalt nn õiged ehk toidupüramiidi printsiibist lähtuvalt.