Kehakaal

Anonüümne

9. märts 2011

Kehakaal

Tere! Olen 15.aastane tüdruk. Olen 168cm pikk ja kaalun 78kg. Teen trenni 3-4 korda nädalas(jõusaal). Tahaksin kaalus alla saada, kuna olen ilmselgelt ülekaalus. Olen kindel et see on seotud liigse söömisega. Kuidas oleks võimalik kaalust alla saada? Mida peaksin toidulaual rohkem eelistama ja mille kõrvale jätma? Mitu korda päevas ja mis kellaaegadel ma sööma peaksin?

Ettetänades, Anne-Liisa

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tõepoolest peaksid oma pikkuse juures kaaluma umbes 10 kg vähem. Kui oled jõusaalis treenimisest väga lihaseline, siis võid kaaluda pisut enam, kuid ilmselt siiski on tegemist liigsest rasvast tingitud lisakilodega. Et kehakaalu kontrolli alla saada, tuleks oma toitumist pidevalt analüüsida. Ainult sel moel saad Sa teada, kas sööd piisavalt ja mitte üleliia, milliseid toitaineid saad liiga palju või mida jääb puudu. Kõikidel toitainetel on organismis oma ülesanne ning nii puudujäägid kui liigne tarbimine viib välja tasakaalu ning avaldab oma mõju organismi ainevahetusele.
Näljutama ennast kindlasti hakata ei tohi. Alustuseks võiksid proovida hoida oma igapäevane energia 2000-2200 kcal vahel. Kui kehakaal ei lange või näiteks langeb 5kg ja jääb siis püsima, siis tuleks veelgi vähendada energiatarbimist nii 1800-2000 kcal-ni päevas. Alla 1800 kcal kindlasti ei soovita, kuna oled veel kasvav ja arenev organism ning nii väikese energiakoguse puhul ei pruugi saada kõiki vajalikke toitaineid. Kehakaalu optimaalne langus oleks 1-4 kg kuus. Ja jälgi kindlasti seda, et saaksid vajalikke toitaineid toiduga, lisa vastavate toitainete allikaid vajadusel oma toidusedelisse.
Toitumisel võta aluseks toidupüramiid – rohkesti köögi- ja teravilju, iga päev puuvilju, piimatooteid ning midagi toidugrupist liha-kala-muna-kana ja veidi lisatavaid toidurasvu. Maiustuste-näkside osakaal katsu viia miinimumini.
Enne kooli tuleb kindlasti süüa hommikusööki. Soovitatav oleks süüa putru, kuid sobivad ka võileivad, munaroad, piimatooted, kasvõi ainult puuvili või klaas mahla. Koolis tuleks süüa korralik lõunasöök. Kui enne koolilõunat või kodust õhtusööki läheb kõht tühjaks, siis võiksid ooteks süüa köögivilju, piimatooteid, võileibu. Õhtusöök võiks olla pisut tagasihoidlikum, eelista toite, millest ei saaks palju suhkrut ega tärklist. Kokku seega päevas 3 põhitoidukorda ning 1-2 oodet. Viimane toidukord võiks ollavähemalt 3 tundi enne magamaminemist.
Ära unusta ka piisavat vedelikutarbimist ning jätka treeningutega. Kui jaksad, tee iga päev lisaks (nt hommikuti enne kooli) üks vähemalt 30-minutiline tempokas jalutuskäik.