Kehakaal

Anonüümne

7. oktoober 2011

Kehakaal

Tere, Olen 15 aastane ja kaalun 78 kilo, olen ülekaaluine ja sooviksin mingit toidu menüüd, mida süüa hommikul, lõunal, ja õhtul, Sooviks kaalu alandad 65 kilo peale.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

15-aastane ei ole veel täielikult välja arenenud, mistõttu väga suurt kaalu alandamist enne 18-aastaseks saamist ei soovitata. Kirjast ei selgu, kas oled poiss või tüdruk ja kui pikk. Poisid kasvavad 18-nda eluaastani, tüdrukud on 15-ndaks eluaastaks enamikel juhtudel juba oma pikkuse saavutanud. 
Selleks, et kaalu alandada, tuleb teha kahte asja: toituda tervislikult ning suurendada füüsilist aktiivsust. Soovitan kõigepealt oma söömist (kõik mida sööd, oleks soovitatav kaaluda, sest silma järgi võib väga valesti koguseid hinnata) analüüsida ning vaadata, mis on Sinu praegune energiatarbimine. Tüdrukute puhul võiks kaalu alandamise seisukohast üritada viia energiatarbimine 2000+-200kcal peale päevas, poiste puhul 2400+-200kcal päevas (kuid see on väga individuaalne, sõltub ülekaalu suurusest, ainevahetusest, füüsilisest aktiivsusest jne). Kindlasti tuleks seejuures jälgida seda, et valkude, rasvade ja süsivesikute % päevasest energiast (%E) oleks omavahel tasakaalus. Kuna nende puhul on tegemist suhtarvudega, siis ühe muutumisel muutuvad ka kohe teised. Samuti tuleks jälgida, et toiduga saaks kätte kõik vajalikud vitamiinid, mineraalained ning kiudained. Selleks on aga vaja toituda mitmekesiselt ning kõige parem on järgida toidupüramiidi põhimõtet - põhirõhk olgu puu- ja köögiviljadel, piisavalt leiba, putru (soovituslikult täistera), iga päev veidi lahjemaid piimatooteid ning midagi grupist liha-kana-kala-muna (kala võiks olla toidulaual vähemalt kahel päeval nädalas) ning veidi lisatavaid toidurasvu. Ära peaksid jääma maiustused, karastusjoogid, saiakesed-koogid-pirukad, majoneesikastmega salatid, poolfabrikaadid, vorstid-viinerid, valmistoidud. Vähendada tuleks rasvaste piimatoodete (hapukoor, vahukoor, rasvane juust) tarbimist. 
Kindlasti tuleb süüa 3 põhitoidukorda (hommikusöök, koolilõuna, õhtusöök) ning paar oodet. Ühel toidukorral söödav kogus olgu pigem väiksem ning söögikorrad sagedamini. Pikki vahesid ega nälgimist ei tohi teha, et organism ei hakkaks hoopis tagavarasid koguma. Kartul, riis, makaronid võiksid olla menüüs päeva esimeses pooles või lõunaks. Kui ei saa ilma maiustamiseta, siis 1-2 kommi päevas samuti hommikupoole. Magusa asemel võiks pigem süüa leiba, kuivatatud puuvilju ja marju, mett või veidi tumedat šokolaadi. Õhtusöök võiks olla kergem, nt köögiviljasalat väikese loomse valgu lisandiga (kana, kala, muna, kodujuust vms). Hommikusöök tuleks süüa 1-2 tunni jooksul pärast ärkamist ning viimane toidukord vähemalt 2 tundi enne magamaminekut. Vett tuleks juua piisavalt, so ca 1 liiter päevas.
Kui ülekaalu on palju, siis sobib füüsiliseks koormuseks esialgu tempokas jalutamine, ujumine, suusatamine. Samuti võib lasta spordiklubi treeneril endale koostada individuaalse harjutuste kava, mis treeniks just problemaatilisi kohti.
Kaalu langetamine peaks toimuma pikema aja jooksul ning aeglaselt, sest siis on tulemused püsivamad. Pärast ideaalkaalu saavutamist võib energiatarbimist küll pisut tõsta (see selgitada välja toitumise analüüsimise ja kehakaalu jälgimise teel, et viimane ei langeks ega tõuseks vastava energiatarbimise juures), kuid toitumine peab jääma jätkuvalt mitmekesiseks.