Kehakaal

Anonüümne

7. jaanuar 2015

Kehakaal

Tere! Olen 14-aastane tüdruk, 173cm pikk ja kaalun 63 kg, kuid sooviksin siiski kaalu langetada, mitte kaalu, vaid väljanägemise pärast. :) Tegelen 3 korda nädalas aktiivse liikumisega ja ka
vabal
ajal teen sporti. Küsimus oleks, et millest peaksin alustama oma tervislikku toitumist? Kas on võimalik kuidagi tekitada vastikustunne magusa vastu (kommid jms)? Ning mida tuleks hommikul süüa, et seedimine korralikult tööle
panna?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Põhimõtteliselt kehakaal on normis ja teismeeas alandada seda kindlasti ei soovita. Keha vormimiseks tuleb teha erinevate lihasgruppide harjutusi, mille osas oskavad parimat nõu anda spordiklubide treenerid. 
Mis puudutab toitumist, siis üle võib selle vaadata, et sööksid rohkem neid asju, mida peakski sööma rohkem ja vähem neid, mida peaks sööma vähem. Kahjuks ei ole ühtegi rohtu ega imenippi, mis vähendaks magusaisu, tuleb endal tahtejõudu kasvatada. Et seedimine toimiks, tuleks saada piisavalt kiudaineid. Neid sisaldavad täisteratooted, puu- ja köögiviljad. Iga päev peaks sööma mõned viilud teraleiba või -saia ja putru (nt kaerahelbe, tatra) ning vähemalt 300 grammi köögi- ja 200 g puuvilju. Köögivilju võiks süüa isegi enam, sest need täidavad hästi kõhtu, andes vähe energiat. Iga päev peaks sööma ka piimatooteid (1-2 klaasi piima-keefiri, veidi kohupiima, kodujuust või juustu, maitsestamata jogurtit). Lisaks võiks iga päev süüa midagi ka toidugrupist liha-kana-kala-muna. Eelistama peaks kala ja linnuliha. Veidi tuleks süüa ka lisatavaid rasvu (nt seemned-pähklid, õli salatis). 
Sööma peaks võimalikult regulaarselt – 3 põhitoidukorda ja 1-3 oodet päevas. Kindlasti ei tohi hakata ennast näljutama. Soovitan paari nädala jooksul kõik söödud toidud-joogid sisestada toitumisprogrammi (võimalusel koguseid kaaludes) ning siis vaadata keskmist tulemust ning vastavalt saadud soovitustele oma toitumist muutma hakata.