Kehakaal

Anonüümne

9. september 2010

Kehakaal

Ok, selline küsimus olen 18 ja meessoost.

Käin ülikoolis ja teen trenni 5 korda nädalas. Ja käin veel lisaks nädalas 4 korda jooksmas.
Kas mull oleks üldse mingit mõtet kaalu alandamiseks teha sellist dieeditaolist asja, et ma peale 7-t ei söö? Või see on lihtsalt puha lollus?
Sest on ette tulnud seda, et üritan enne 7-t nii palju süüa, kui jaksan, nagu sööks igaksjuhuks ette või nii.
Mis te soovitaksite? Oskaksite järsku soovitada ka aegu millal oleks optimaalne süüa, et ei oleks liiga raske trennis? (trenn algab kell pool 7 ja jooksmas käin tööpäeviti kell 6 hommikul)

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kahjuks ei selgu küsimusest pikkus, kaal ega ka see, kui palju on soov kaalust alla võtta. Dieeti otseselt kindlasti ei soovita pidada. Kõigepealt soovitan hakata üles märkima võimalikult täpselt oma toitumist ning analüüsida seda internetipõhise toitumisprogrammiga. Sealt on võimalik leida ka oma soovitustele vastavat energiakogust, kuid kindlasti tuleb arvestada füüsilise aktiivsusega (selle määramisega kipuvad inimesed tavaliselt väga üle pingutama, seega olla ettevaatlik). Allavõtmise rusikareegel ütleb, et tuleks süüa iga päev umbes 500 kcal vähem kui on vajadus. Samas ei tohiks kindlasti minna päevane tarbimine alla 1600-1800kcal, kuna sellisel juhul on väga raske ainult toidust kätte saada vajalikud vitamiinid-mineraalained. Pigem võtta ala aeglasemas tempos ja kindlasti mitte naasta pärast oma tavapäraste toitumisharjumuste juurde. Programmis on võimalik jälgida ka seda, et energia tuleks tasakaalustatult valkudest-rasvadest-süsivesikutest, mitte näiteks rasvadest saadav energia ei ületaks kõvasti soovituslikku. Samuti jälgida kõikide teiste toitainete optimaalset saamist, kuna neil on kõigil ainevahetuse seisukohast oluline roll.
Hommikuti soovitatakse süüa 1-2 tunni jooksul pärast ärkamist. Kui kannatab jooksma minna tühja kõhuga, siis võib väikese hommikusnäki süüa jooksmise ja treeningu vahel ning korraliku hommikusöögi tund-paar peale hommikust treeningut. Vahetult enne ja peale treeningut ei soovitata tegelikult süüa. Õhtune viimane toidukord peaks olema pisut kergem ning see võiks olla vähemalt 2 tundi enne magamaminekut. Seega, kui lähete magama kl 11 õhtul, võib kella üheksa ajal veel väga kerge eine süüa, tugevam õhtusöök peaks siiski jääma varasemale ajale. Kõige olulisem on siiski jälgida kogu päevast energiabilanssi ja mitte ennast “petta” ettesöömisega.