Kehakaal

Anonüümne

7. oktoober 2011

Kehakaal

Tere !
Mul selline mure, olen 14 aastane ja kaalun hetkel 39-40 kg. Nimelt on mul puuviljadest väike “sõltuvus”. ma võiks nädalaid toituda ainult puuviljadest. Liha, kana ei taha eriti alla minna. Hommikuti söön tavaliselt õunu või maitsestamata jogurtit (u. kell 9). vahepeal söön kindlasti mingeid puuvilju. lõunat söön u. 13.00-15.00 , tavaliselt mingeid köögivilja toite või suppe. õhtusööki söön u. kell 19.00-21.00, viimasel ajal olen söönud lõigu pirukat (ntx porgandipirukas toorjustu jm.ga, tuunikalapirukas), ohtralt puuvilju. ükspäev sõin u.15 õuna, 500g vaarikaid, 6 nektariini, 4 virsikut, banaani ja köögivilju ja 1 kapsarulli hapukoorega. Käin kas igapäev või ülepäeva jooksmas (9-12km / 1h jooksen u.). jooksmas käin sellepärast et meeldib ja mu küsimus oleks, milline peaks mu päeva menüü välja nägema, et kaalus juurde võtta ? tahaks kaaluda nii 45-48 kg. magusat ma eriti ei armasta. Ja kui tervisele kahjulik mu toitumine hetkel on ?
Ette tänades,

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kahjuks ei kirjuta Sa oma pikkust. Seega ma ei tea, kas oled alakaaluline või mitte. Kui oled üle 157cm pikk, siis oled tõesti alakaaluline. Pikkusesse kasvamise perioodil võib juhtuda, et kaal ei jõua järele. Normaalse toitumisega peaks teismeea lõpuks olema keha proportsioonid paigas. 
Sinu menüüd vaadates tundub tõesti, et puuvilju on liiga palju. Selle ühe päeva näidismenüü põhjal võib öelda, et Sul jääb puudu vajalikust energiast. Kuna sööd koguseliselt palju ning puuviljad sisaldavad palju vett ja kiudaineid, siis võib Sulle endale seejuures tunduda, et kõht on täis. Samas jääb Sul puudu rasvadest ning loomsetest valkudest. Olenevalt söödud jogurtikogusest (jt piimatoodetest), on ilmselt Sinu menüüs ka liiga vähe kaltsiumi. Kui liha või kana ei söö, siis jääb puudu rauast ning võib-olla ka B12-vitamiinist. Kui kala ei söö, siis ei saa ka piisavalt D-vitamiini. 
Ma soovitan Sul hakata oma igapäevast menüüd analüüsima, siis näed ise, kui palju saad energiat ning millest Sul veel puudu jääb. Kui ei saa piisavalt energiat, võib kaal hakata isegi hoopis langema. Eriti, kui arvestada seda, et oled ka füüsiliselt üsna aktiivne. Hetkel ei pruugi Su tervisega midagi juhtuda, kuid selliselt edasi toitudes, kui osasid aineid puudu jääb, võivad hädad hakata 1-2 aasta pärast välja lööma.
Toitumise koha pealt tuleks siiski lähtuda toidupüramiidist. Iga päev peaks olema menüüs mingeid teraviljatooteid (puder, leib), ca 300g köögivilja, veidi piimatooteid, midagi toidugrupist liha-kana-kala-muna ning lisatavaid toidurasvu (õli salatis, pähklid, seemned). Liha ja kana võiksid peita toidu sisse väiksemate tükkidena, sest need on siiski parimateks rauaallikateks ning raua ebapiisaval saamisel on väsimus kerge tulema. Ka võib kannata Sinu õppimisvõime. Kalas olevad rasvhapped on hästi olulised ajule ning veresoonte tervisele, seal leiduv D-vitamiin aga aitab kaltsiumil paremini omastuda. Kui kohendad oma toitumist vastavalt püramiidile ja seda analüüsid, siis näed, kui palju jääb “ruumi” puuviljadele. Päevas 300-400grammi oleks Sinu eas normaalne. Üle selle süües saad neist kõhu täis ning teistest toidugruppidest jäävad toidud söömata ja vajalikud toitained saamata.