Tervislik toitumine

Anonüümne

27. juuni 2014

Tervislik toitumine

Tere,

Mul on tekkinud mõned küsimused:

1) Kas beebidele mõeldud nö purgitoidud (kõõgiviljapüreed, puuviljapüreed, lihapüreed jne) on sama head nagu ise tehtud? Või peaks eelistama ise valmistamist?
2) Kuidas mõjutavad ema tarbitud transrasvad (hüdrogeenitud taimerasvad) ja suhkur rinnapiima ja seeläbi beebit?
3) Milliste toitudega on võimalik korda saada beebi seedimine (probleemiks kõhukinnisus)?
4) Kas hüdrogeenimata taimerasv on kahjulik või mitte?
5) Mis vanusest alates hakkab beebi vajama soola?

Aitäh!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

1. Ühelt poolt on poes müüdavad purgitoidud valmistatud kontrollitud toorainest ning seetõttu beebide vajadusi silmas pidades võimalikult ohutud. Teisest küljest on vahetult valmistatud toit üldjuhul vitamiinide ja mineraalainete poolest rikkam. Seetõttu ei saa öelda, et üks või teine toitmisviis oleks eelistatum, kõige õigem oleks ehk isegi neid mõlemat kombineerida.
2. Rinnapiima koostis on suhteliselt muutumatu, eriti, mis puudutab selles leiduvat piimasuhkrut ehk laktoosi. Rinnapiima rasvhappeline koostis on veidi enam mõjutatud ema toidulauast, seetõttu on mõttekas hoida transrasvhapete tarbimine võimalikult väike. Hüdrogeenitud taimerasv ei tähenda automaatselt transrasvhappeid. Viimased tekivad vaid mittetäielikul hüdrogeenimisel.
3. Kõhukinnisuse vastu võitlemiseks on olulised kiudained, kuid laste puhul ei ole hea ka nendega üle pingutada. Köögiviljad, piisavalt vedelikku, hapupiimatooteid – neid kõiki võib proovida. Samuti võib aidata kõhu masseerimine.
4. Hüdrogeenimata taimerasv on näiteks õli (mida ei ole muudetud tahkeks). Kindlasti ei ole õlid väikestes kogustes toitudele lisades kahjulikud.
5. Alla aastaste laste toidule ei ole vaja soola üldse lisada. Alla 2-aastaste laste puhul ei tohiks naatriumi tihedus, väljendatud soolana ületada 2,1 grammi soola (830 mg naatriumi) 1000 kcal toiduenergia kohta. Naatriumi sisaldavad ka nn looduslikud toiduained (nt kartul, köögiviljad, liha), palju saab naatriumi toodetud toidust (leib, juust, sink jne).