Kehakaal

Anonüümne

28. jaanuar 2015

Kehakaal

Tere.

Mul on talviti uneprobleemid, jään õhtul magama ca 5 minutiks siis ärkan üles ja enam und ei tule. Olen käinud unearstide juures siis olen söönud antidepressante aga praeguseks ikka midagi ei ole aidanud. Magada sain, kui AD-sõin aga kui ära lõpetasin, algas jällegi kõik otsast peale.
Suviti seda probleemi ei ole.

Öelge palun, kas toitumisega saab seda probleemi lahendada? Keegi soovitas ära jätta kõik gluteeni sisaldavad toidud ja samuti piimatooted. Kas sellest üldse on abi?
Ja mida siis üldse süüa?

Liikumise poolest käin tantsimas, jalutamas, jooksmas ja joogas, teen ka paar korda nädalas meditatsiooni aga ega sellestki abi ei ole.

Vastust ootama jäädes.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Otseselt selliseid toiduaineid ei ole, mis und soodustaksid, kui, siis võib-olla ainult mõned rahustavad teed. Küll aga kogu normaalne söömine tervikuna aitab kaasa üldisele heaolule, sealjuures unele. Kindlasti tasub meeles pidada, et kofeiinirikkad toidud (kohv, tee, koola- ja energiajoogid) ei ole soovituslikud õhtusel ajal. Samuti ei ole hea õhtusel ajal väga palju süüa. Viimane toekam toidukord peaks olema vähemalt 4-5 tundi enne magama minekut. Kui vahepeal läheb kõht tühjaks, võiks näksida vaid midagi kerget, näiteks köögivilju. Gluteenivaba ja piimaoodeteta toitumise seost unega teaduslikult tõestatud ei ole.
Une seisukohast on äärmiselt oluline minna magama võimalikult samal ajal igal õhtul ning hoiduda mõnda aega enne magama minekut televiisori- ja arvutiekraani vaatamisest.
Kui sellest kõigest ei ole abi, tuleks ilmselt ikkagi pöörduda psühholoogi või psühhiaatri poole, kes oskaks ehk rohkem aidata.