Kehakaal

Anonüümne

7. oktoober 2011

Kehakaal

Tere.Mul on suur mure.Olen 52aastane ja olen ülekaaluline Kaalun 99kg.Tahaksin kaalust alla saada,aga pole seda motivatsiooni.Selle kaaluga on kolesterool kõrge,vererõhk on kõrge.Aga nüüd olen palju lugenud toitumiskavadest.Kas on minusugusel vanemal inimesel mõtet lasta teha,seda toitumiskava?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Põhimõtteliselt on kindlasti mõtet, kuid oleneb, kellel lasete seda endale koostada. Kui õppinud toitumisspetsialistil (keda Eestis on tegelikult väga vähe, ise soovitaksin nt Liidia Kiiski Tartu Ülikooli Kliinikumist), siis küll, kuid kõikvõimalikke eri toitumispiiranguid soosivaid spetsialiste ei tahaks küll soovitada. 
Tegelikult on võimalik kaalu siiski ka ise langetada. Selleks ei pea hakkama nälgima, vaid tegema korrektuure oma toiduvalikus, toitumise režiimist ning võib-olla veidi ka kogustes. 
Abivahendina saaksite kasutada programmi, mis esmapilgul tundub ehk pisut keeruline, kuid paari päevaga saab kindlasti selle kasutamine juba päris hästi selgeks. Iga päev tuleks programmi kirja panna võimalikult täpselt (koguseid kaaludes), mida sööte. Edasi peaksite hakkama vaatama, et toiduga saadav energia jääks esialgu umbes 1800 kcal kanti, et rasvade %E ei oleks liiga suur (see on suhtarv, mis muutub, kui süüakse rohkem-vähem rasvu või teisi põhitoitaineid nagu valgud ja süsivesikud). Samuti tuleks jälgida, et toit sisaldaks piisavalt kiudaineid, vitamiine ja mineraalaineid. Kaalulangus võiks olla pigem pikema aja jooksul ja vähe korraga, nii 2-3 kg kuus. 
Toitumise planeerimisel on heaks abivahendiks toidupüramiid
Sööma peaks võimalikult regulaarselt – 3 põhitoidukorda ja 1-3 oodet, pikki toiduvahesid ja suurte koguste söömist ühel toidukorral vältida. Juua piisavalt vett ning hakata ennast liigutama (alustuseks sobib tempokam jalutamine väga hästi).
Motivatsiooni suureneb ilmselt siis, kui olete kaotanud esimesed 5-10kg ning inimesed seda märkama hakkavad. Põhimõtteliselt võiks olla muidugi piisavaks motivatsiooniks ka mure tervise pärast.