Kehakaal

Anonüümne

4. mai 2011

Kehakaal

Tere.Mul on selline mure.Püüa mis sa püüad aga kaal ei muutu kuidagi.Kaal hakkas tõusma umbes 4 aastat tagasi,alustasin hormoonraviga.Nüüd juba terve aasta ei kasuta ravimeid.Olen 167 pikk ja kaal on 115.Minu hommik algab kell 2.30(öösel),võileivaga ja järgmine korralik söök on 13.00 ajal päeval.Vahepeal banaan ja mõned kommid ,sest energia kulu on suur.Õhtul söön kuskil kella 17-18 vahel.Magama lähen umbes 20.30 ajal.Magusa isu on jube.Kas sellise reziimiga on üldse võimalik kaalus alla võtta.Talven väntan toas ratast-üle 5 min.ei suuda ja suvel sõidan väljas rattaga(umbes 5-7km).Olen iga abieest tänulik.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Teie küsimus tekitas nii mõnegi vastuküsimuse. Kehakaal hakkas tõusma tänu hormoonravile, mitte ei olnud juba enne suur? Ravi määranud arst oleks pidanud sellest hoiatama ning nõustama Teid ravi ajal õigesti toitumise küsimuses. Samuti peaks ta praegu, peale ravi lõppemist, andma teile nõu. Teine küsimus tekkis seoses öise söömisega. Ütlete, et hommik algab 2.30 võileivaga. Kas see on seetõttu, et peate minema tööle või et Teil läheb keset ööd kõht tühjaks? Kui lähete tööle, siis kindlasti ei tohiks jätta nii pikka vahet nagu kirjeldate. Söögivahede pikkuseks võiks maksimaalselt olla 4 tundi – sööge sagedamini ja korraga väiksemates kogustes. Ooted olgu tervislikud – köögiviljad, 1-2 puuvilja päeva kohta, veidi võileibu, piimatooteid, vahetevahel kuivatatud puuvilju või marju ning pähkleid. Maiustusi ei tohiks üldse tarbida. Magusaisu puhul on vajalik ennekõike tahtejõudu, et ennast magusast eemal hoida. Mõne aja pärast organism harjub ning ei nõua seda enam nii häälekalt. Parem mitte võtta üht kommi, kui saada pärast pidama. Kuna Teie elu tundub olevat öösel, siis peaksite põhimõtteliselt järgima toitumissoovitusi, kuid selliselt, et esimesed toidukorrad oleksid süsivesikuterikkamad ning viimane toidukord valgurikkam. Tundub, et ka uneaega jääb Teil napiks, mis omakorda mõjutab ainevahetust. Ka vett tuleks juua piisavalt. 
Alla võtmiseks tuleks Teil hakata oma toitumist jälgima. Võiksite üritada hoida päevase energiatarbimise 1700-1800 kcal kandis, võib-olla esialgu 100-200 kcal enam, olenevalt füüsilisest aktiivsusest. Liiga vähene energiatarbimine paneb organismi samuti säästurežiimile ning toob endaga kaasa liiga vähese kiudainete, vitamiinide ja mineraalainete saamise. Viimased on kõik aga olulised ainevahetuse korraliku toimimise jaoks. Pöörake põhitähelepanu piisavale köögiviljade (vähemalt 500g päevas) tarbimisele. Igapäevaselt tuleks lisaks süüa 3-4 viilu leiba, putru, lahjemaid piimatooteid, midagi lahjemat grupist liha-kana-kala ning õige veidi lisatavaid toidurasvu.