Kehakaal

Anonüümne

29. aprill 2012

Kehakaal

Tere,

Mul on mure tütre kehakaaluga. Tütar on 156 cm pikk ja kaalub 63 kilo.
Kaks korda nädalas käib tantsutrennis ning 3 korda nädalas mängib tennist.

Kas oleks võimalik Teiega kohtuda ning personaalselt toitumisprogrammi paika panna?

Jään Teilt vastust ootama!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Mina ise personaalse nõustamisega ei tegele, seda ei võimalda minu igapäevane suur töökoormus. Küll aga võin anda siin mõne näpunäite ning täpsema konsultatsiooni saamiseks võite pöörduda TÜ Kliinikumi dieetraviarst Liidia Kiiski poole. 
Kahjuks ei selgu Teie lapse vanus. Teismeeas hakkavad tüdrukud muutuma vormikamaks ja ka kaalus juurde võtma. Praeguse kaalu järgi on ta igal juhul ülekaalus, olenemata vanusest. Vanusest aga oleneb see, kui suur tema ülekaal on. Kui ta on näiteks 11-aastane, siis peaks ta 156cm juures kaaluma 48kg, aga kui 14-aastane, siis 56kg selleks, et olla veel normaalkaalus. 18-aastane võib 156cm juures kaaluda kuni 60kg. Olenevalt sellest, kui suur on ülekaal, hakatakse kas lapsel kaalu alandama (arsti järelvalve all) või toetatakse õige toitumise ja piisava füüsilise koormuse abil tema ülekaalust välja kasvamist. Sest näiteks 15-aastane ja 162cm pikk tüdruk on 63kg juures juba normaalkaaluline. 
Kuna kasvav organism vajab kõiki toitaineid kehakaalu kilogrammi kohta rohkem kui täiskasvanu, siis see ongi põhjuseks, miks lapsi väga kergekäeliselt nn dieedi peale ei panda. Küll aga tuleb neile kindlasti õpetada normaalse toitumise põhimõtteid. Kaalust allavõtmiseks ei pea mitte sööma koguseliselt vähe, vaid õigeid asju. Enamik teismelisi teeb selle vea, et sööb kaalu alandamiseks vähe, aga nendeks toitudeks on näiteks saiakesed, kartulisalat, šokolaad ja karastusjoogid, mis annavad palju energiat, kuid sisaldavad vähe kiudaineid, mineraalaineid ja vitamiine. Toitumisel tuleb järgida toidupüramiidi reeglit ning ülekaalu puhul peab rõhk olema köögiviljade tarbimisel – nende koguseid võib suurendada, tarbides neid igal toidukorral ja ka oodetena ning näljatunde peletamiseks. Väga vähe või üldse mitte võiks süüa kõikvõimalikke maiustusi, rasvarikkaid snäkke (kartulikrõpsud), poolfabrikaate ja valmistoite. Oluline on jälgida ka söömise regulaarsust, sest see vähendab omakorda näljatunde tekkimist ja suurte toidukoguste söömist ühel toidukorral.