Toitumine ja tervis

Anonüümne

7. oktoober 2011

Toitumine ja tervis

Mul on mure, et poeg on allergiline muna, nisujahu ja piima toodetele. Et annan pidevalt kartuleid, värskeid salateid, riisi, tatart, ja loomulikult puuvilju.
Kas on veel midagi, mille peale ma pole tulnud, mida võiks ta veel süüa ja ka lasteaeda kaasa anda?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kui lapsel on diagnoositud allergia või toidutalumatus nende toodete suhtes, siis tuleb alati väga tähelepanelikult lugeda pakendeid, sest neid kõiki võib olla lisatud toodetele, mille koostisest Te elu sees ei oskaks neid otsidagi. 
Nisujahule õnneks on olemas väga palju alternatiive. Hullem on lugu tsöliaakia puhul, kui inimene ei talu lisaks nisujahule ka otra, rukist ja kaera. Pakenditelt tuleb lihtsalt lugeda, millise leiva või pudruvilja koostises nisujahu pole (ega juhuslikult lisatud ka muna-piima) ja seda toodet võib lasta lapsel süüa. Olemas on ka näiteks riisijahust makarone. Tatar on kindlasti hea valik, samuti kartul.
Õnneks puu- ja köögiviljad paistavad sobivat kõik, ka marjad ja kaunviljad.
Toidugrupi liha-kana-kala-muna puhul on välistatud muna ise ning jällegi on vaja pakendeid hoolega lugeda, et toodete sisse poleks siis lisatud piima, mune ega nisujahu. Seega sobivad kõik toidud, mis on valmistatud värskest lihast, kanast või kalast, aga suure tõenäosusega ei saa süüa peaaegu ühtegi neist valmistatud poes müüdavat poolfabrikaati ega valmistoitu, kuna reeglina on neis alati sees midagi, mis Teie pojale ei sobi. 
Kas piimatoodetest tekitavad nähte kõik? Olenevalt sellest, mida laps ei talu (laktoos või kaseiin), on tegelikult võimalik laktoosi talumatuse korral pisut siiski piimatooteid (hapendatud ja juustu) tarbida. Küll aga peab teadma, et tänu piimatoodete mittetarbimisele saab ta ilmselt liiga vähe kaltsiumi, mida peab siis saama rohkem kalast, kaunviljadest ja rohelistest köögiviljadest. Ilmselt jääb ainult toidust kaltsiumi kogusest siiski väheseks ning seda on vaja juurde võtta toidulisandina (kompleks, kus on kindlasti sees ka D-vitamiini, magneesiumi jm – konsulteerige arsti või apteekriga). Seda, kas on vajadus lisakaltsiumi järele, saate teada, kui analüüsite lapse menüüd. 
Lisatavatest toidurasvadest võib ta ilmselt süüa õli, osasid margariine, pähkleid ja seemneid, kui tal viimaste vastu pole samuti tundlikkust. Majoneesid sisaldavad reeglinamuna ja seetõttu neid talle pakkuda ei saa.
Maiustusi peaks juba iseenesest sööma vähe. Aga kindlasti jällegi lugeda pakendeid, et koostises poleks märgitud lapsele mittesobivaid toiduaineid.