Toitumine ja tervis

Anonüümne

21. jaanuar 2014

Toitumine ja tervis

Tere,

Mul on diagnoositud PCOS (polütsüstiliste munasarjade sündroom), mille tulemuseks on hormonaalne tasakaalutus. Muude vähemhäirivate sümptomite kõrval on mul juuste hõrenemise probleem. Soovin toitumisega hormonaalsust tasakaalu saada ja selleks ei tohiks lasta ühelgi toidukorral veresuhkru taset liiga kõrgeks tõusta. Toitumine peaks paljuski sarnanema II tüübi diabeetikute omale – tähendab piirata halbade süsivesikute söömist (pigem siis aeglaselt seeduvad süsivesikud).

Küsimus selles, et kas on võimalik lihtsalt üldiselt tervislikult toitudes olla kindel, et veresuhkur ei tõuse liiga kõrgele (mis omakorda põhjustab hormoonide “möllamise”) või ma peaks igaljuhul nö kindla PCOS-dieedi menüüd ja retsepte järgima? Üldise tervisliku toitumise all pean ma silmas võimalikult palju värsket puu-ja juurvilja, täisteratooted, töötlemata kala ja liha. Kas näiteks on mingid numbrilised piirangud ühe toidukorraga sisse söödud süsivesikutele, millest alates veresuhkur kõrgeks tõuseb? Või ei saa seda asja päris nii võtta?

Tänan juba ette!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Süsivesikute ainevahetuse tasakaalu tagamiseks tuleb süüa 4- 6 korda päevas, seega süsivesikute sisaldus peaks moodustama päevasest tarbitavast energiast 50-55%. Süsivesikute head allikad on puuviljad, marjad, köögiviljad, kartul, teraviljasaadused, mesi. Näiteks:  kui keskmine toiduenergia vajadus on 2500 kcal, siis süsivesikud annavad  keskmiselt 1250 kcal (300-310 g süsivesikuid). Toidukordade kaupa: hommikusöök 70-80 g, lõunaoode 20 g, lõunasöök 70-80 g, õhtuoode 20 g, õhtusöök 70-80 g, hilisõhtuoode 20 g. Soovitan süüa erinevaid kvaliteetseid toite, vajadusel lisada vitamiinipreparaate.