Toit ja toidu valmistamine

Anonüümne

25. november 2011

Toit ja toidu valmistamine

Tere,
Mul on 1a ja 3k tütar, kes ei söö pea mitte midagi. Pikkust hetkel ca 80 cm, kaal 9,5-10 kg (täpselt ei teagi). (Sündides oli ka väike, 2,9kg, 49 cm).
Päevamenüü selline:
10.00 ärkame, sööme Hipp või muud beebiputru, isekeedetud pudrud ei maitse…
13.00 peaks sööma soolast toitu, aga sellega juba tükk aega raskusi – miski ei maitse – olen proovinud nii erinevaid juurvilju erineva lihaga, makarone, riisi. Varem sõi vähemalt juurvilju – nüüd ei taha enam midagi. Vahel ei ole nõus üldse proovimagi, mis toitu pakutakse!! Vahel võtab paar ampsu leiba ja lõpuks sööb lõunaks vaid ühe magusa kohupiima.
Peale lõunauinakut sööme ca 18 ajal jälle beebiputru väikse kausitäie…
Peale toidukordasid näksib juurde värkset kurki, tomatit, puuvilju, viinerit… Juua anname muidugi magusaid jooke päeva jooksul ca 150-200 ml, võtab millal ise tahab… lugesin, et peaks just vett andma.. Aga mure on, et kui mahla ka ei joo, kust ta siis oma energia võtab!? Ja sööb ainult teleka ees multikaid vaadates, muidu ei luba ennast toita ja ise ka ei oska veel süüa..
Enne unneminekut ca kell 21 joob 100-120 ml rpa-tavapiimasegu.
Üldiselt küll rahulik laps, aga energiapuudust nagu ei oleks… Tegutseb ikka terve päeva ringi!
Mõistus on lihtsalt otsas, mida lapsele süüa pakkuda, kui miski ei sobi… ei proovitagi!!
Kas oskate soovitada, mida proovida? Äkki midagi apteegist, mis lapse söögiisu tõstaks (kalamaksaõli ei võta)? Saab ka laste multivitamiini siirupi kujul… Või oskate soovitada Tallinnas mõnda laste spetsialisti, kelle poole pöörduda?
Tänades!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Vaadates lapse mõõtusid, tundub ta küll olevat eakohase pikkuse ja kaaluga. Võib-olla võiks kaaluda õige pisut rohkem, kuid täpse hinnangu sellele oskab anda lastearst. Nii väikese lapse päevane energiavajadus on üsna väike, umbes 1000 kcal, sõltuvalt tema füüsilisest aktiivsusest. Proovige sisestada oma lapse päevane söömine toitumisprogrammi ja näete, et päeva jooksul näksitud toitudest saadud koguenergia ei pruugigi olla nii väike. Tähtis on mitte lasta lapsel endale “pähe istuda”, vaid tasa ja targu siiski kujundada temas õigeid toitumisharjumusi. Laps ei jäta ennast nälga. Kui tal on kõht tühi, siis ta sööb, kui ta isu pole just magusate asjadega enne ära rikutud.
Väikelaste toitumise osas oskaksid kõige paremat nõu anda Külli Mitt või Reet Raukas.