Söömishäired

Anonüümne

14. veebruar 2015

Söömishäired

Tere!
Mul on 13 aastane sõbranna ja ma olen tema pärast väga mures. Ta ütleb et hommikul (7-me paiku) sööb vaid õuna ja sellest saab tal kõht täis (ja et rohkem süüa ta ei jõua), lõunal umbes kell 12 kui koolis me koolis lõunat sööme, võtab ta vaid pirni või vahel kapsast (peotäie või 2), kui mina samal ajal 1-2 portsjonit risotot söön.
Kui küsin talt, kas sa näljutad end? siis ta eitab seda täielikult. Oli ka aegu kus ta väitis et on paks. Ta oli paar aastat tagasi ülekaaluline, kuid väga järsku hakkas ta kaalust alla võtma.
Vaatasin inimene.ee lehte, anoreksiat. Ta on alati tubli ja usin olnud, praegu suure pinge all (klaveri eksam ja mõned muud tähtsad kontserdid pluss õppimine).
Ma ei tea mida teha või kelle poole pöörduda, sellest rääkida. Ma isegi ei tea kas ta tegelikult end näljutab, nii vähemalt näib.

Tänades, Marleen

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tunned muret täiesti õigustatult. Kirjeldatu põhjal võib tal küll kahtlustada anoreksiat. Kui käid tal külas, siis võiksid üritada delikaatselt rääkida vanematega, et Sina tunned muret ja kas nemad on ka pannud tähele, et nende laps ei söö juba pikemat aega eriti mitte midagi. Soovita neil lugeda eriline.ee leheküljelt anoreksia kohta. Kindlasti ei ole abi sõbranna “nurka surumisest”, sest toitumishäiretega inimesed endal probleemi ei tunnista. Kui Sa tema vanematega rääkida ei saa, võiksid pöörduda kooliõe või kasvõi oma klassijuhataja poole, ehk saaksid nemad tema vanematega ühendust võtta. Ta peaks saama abi enne, kui tal kujunevad välja tõsised terviseprobleemid. Eestis ravitakse toitumishäireid Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinikus, Tartu Ülikooli Kliinikumi psühhiaatriakliinikus, Sensus OÜs ja Ambromed Kliinikus.