Kehakaal

Anonüümne

23. veebruar 2013

Kehakaal

Tere,mul mure….Jätsin alles suitsetamise maha ja nyyd kehakaalu tuleb kohe m6nuga juurde.Minu pikkus on 163cm ja kaalu juba 77kg.Ma söön k6ikke mida kätte saan,peamiselt magusat.Ma ei suuda oma isusi taltsutada,ma tean et teen valesti,aga ikka söön.
Kui minu baasainevahetus näeb ette 1540 kcal päevas,kas see tähendab et pean alla selle sööma v6i rohkem,kui soovin kaalust alla saada?On kyll paika pandud need kui palju peab olema toidus valku,rasva ja sysivesikuid,siis päevas läheb mul kogu aeg valgud l6hki,see pole kah vist eriti hea?
Ei tea enam mida teha…Yk päev suudan ilusti syya ja teine päev läheb jälle nii käest ära…

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Põhiainevahetus tähendab energiakulu, kui olete päev läbi lamavas asendis ega tee mitte midagi, so energiakulu hingamiseks, südame tööks, lihastoonuseks, seedimiseks jm. Iga väiksemgi füüsiline liigutamine või vaimne tegevus hakkab kulutama lisaenergiat. Üldjuhul ei soovitata ka kaalulangetamiseks langetada päevast energiasaamist alla põhiainevahetuseks vajaliku miinimumi (kui just pole tegemist väga suure ülekaaluga). Samuti on toitainete saamise seisukohast teada, et alla 1600 kcal päevase energiatarbimise juures on ka väga hoolika menüü planeerimise korral pea võimatu kõiki vajalikke toitaineid kätte saada ainult toidust ning tuleb hakata võtma juurde toidulisandeid. Seega võiksite püüda hoida oma päevane energiatarbimine 1600 kcal juures, kuid väga hoolikalt vaadata, mida sööte, et toidust saada kätte piisavalt kiudaineid, vitamiine ja mineraalaineid. Selleks on abi toidupüramiidi õpetusest ning valgusfooritabelist. Madala energiatarbimise juures on ennekõike oluline kätte saada piisavalt valke (valkude % saadud energiast võibki minna pisut suuremaks kui soovituslik 10-15%E) ning asendamatuid rasvhappeid, eriti oomega-3-rasvhappeid (nt kala, linaseemne- ja rapsiõli). Piirama peaks ennekõike küllastunud rasvhapete rikaste toitude (rasvased liha- ja piimatooted, küpsetised) ning suhkrurikaste toitude (maiustused, küpsised, saiakesed, karastus- ja mahlajoogid) tarbimist. 
Toitumist vaadeldakse tegelikult mitte ühe päeva, vaid pigem nädala või isegi kahe nädala keskmisena. Keegi ei suuda ühel päeval saada kõiki toitaineid ideaalselt soovitustele vastavalt ning see ei olegi eesmärk, sest meie toitumine peaks olema mitmekesine ning varieeruma päeviti. 
Sööge regulaarselt, pigem tihedamini. Nälgimine ja pikad toidukordade vahed soodustavad ülesöömist järgmisel toidukorral ning magusaisu tekkimist. Magusaisu korral sööge köögivilju (vähem ka puuvilju, kuivatatud puuvilju ja marju), näkileiba, jooge taimeteed. 
Suurendage ka oma füüsilist aktiivsust (tund tempokat jalutamist iga päev) ning jooge piisavalt vett. Kaalulangetamise põhimõtete kohta saab rohkem lugeda siit.