Toit ja toidu valmistamine

Anonüümne

12. detsember 2011

Toit ja toidu valmistamine

Tere.
Mis oleks kõige tervislikum lahendus, mida toidukauplusest(jutt sellisest suuremast) kohe söömiseks osta?
Olen ära proovinud kaasavõetavad soojad toidud-ei sobi mulle absoluutselt.
Samas ainult puuviljast ka kõhtu täis ei saa.
Mitmeid kordi olen lihtsalt kiirtoidu kasuks otsustanud, kui enesetunne pole hiljem sugugi kiita.
Mis siis oleks kõige tervislikum variant toidukauplusest haarata, eriti õhtusel ajal?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Ei saanud päris hästi aru, miks peaks üldse poest midagi “kaasa haarama”. Kui tegemist on lõunaajaga, siis töökohas söökla/toidu soojendamisvõimaluse või lähedalasuva söögikoha puudumise puhul on see veel arusaadav. Õhtusööki oleks siiski mõttekas teha ise, mitte kasutada pakutavaid valmistoite. Ka ei ole seda kindlasti hea süüa jooksu pealt, vaid siiski korralikult laua taga ning nautides.
Kui on söödud korralik hommiku- ja lõunasöök ning vahele mõned ooted, siis võib õhtusöök olla pisut tagasihoidlikum. Iga päev ei pea tegema sooja toitu, vahel võib piirduda vaid salatiga (kas siis sooja või külmaga). Salatis võiks olla palju köögivilju ning lisaks kas kala, veidi taist liha, kana, kodujuustu, muna. Sellise salati söömine täidab kõhtu, kuid ei tekita magamamineku ajaks rasket ülesöömise tunnet kõhus.
Kui aga on vähegi jõudu ja viitsimist, siis võiks ka õhtuks ise valmistada sooja toitu. Parimaks valikuks siingi on köögiviljad – hautatult, keedetult, vokitult ning veidi lisandina liha, kana või kala.  Hästi sobib ka tatrapuder, erinevad supid. Ise tehtud söögid tulevad tihti odavamad kui ostetud, lisaks saab neid tehes ise valida lisatava rasva- ja soolakoguse, mis kipuvad poe valmistoitudes olema tavaliselt pigem suured kui väikesed. Kui ei jaksa toidu valmistamisel oodata värskete köögiviljade küpsemist, võib kasutada külmutatud köögiviljasegusid. Väga kiirelt valmib näiteks roog, kui praete pannil kanafileetükid, lisate külmutatud köögiviljad, hautate pisut ja maitsestate kas isetehtud kastme või mõne poest ostetud valmis voki- vm toidukastmega.