Toitumine ja tervis

Anonüümne

26. jaanuar 2015

Toitumine ja tervis

Minul on rauasisaldus maksas suur, tekkinud on ka sapikivid. Millised toiduained on soovituslikud rauasisalduse vähendamiseks ja milliseid vitamiine võiks tarvitada.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Sellele küsimusele vastab Tartu Ülikooli Kliinikumi arst Kristel Ehala-Aleksejev “Teie kirjale vastuse andmine vajaks täpsemate arstlike analüüside ja uuringute nägemist. Kui mainite raua ladestumist maksa, siis kas teil on diagnoositud hemokromatoosi nimeline haigus ning kas teil on võetud maksast proovitükk?  Ainult vereanalüüsi baasil pole võimalik öelda, et raud on ladestunud maksa. 
Raua kuhjumine organismi võib olla tingitud raua ainevahetuse geneetilistest häiretest (näiteks hemokromatoos), ülemäärasest rauapreparaatide tarbimisest, massiivsetest vereülekannetest, mõningatest maksahaigustest. Kui nii, siis on kõigepealt vajalik väga täpne arstlik nõustamine.
Mis puudutab sapikivitõbe, siis siin on eelkõige oluline jälgida, et  söök oleks vedelikurohke. Vältige rasvaseid , teravamaitselisi ja liigselt töödeldud roogasid (praetud ja paneeritud toidud, poolfabrikaadid). Rohkelt olgu menüüs köögivilju, kuid enamjaolt kergelt töödeldud kujul (supid, hautised, jmt).
Rääkige oma probleemist veel kord raviarstiga ja täpsustage rauaga seonduvat.”