Toitumine ja tervis

Anonüümne

21. märts 2013

Toitumine ja tervis

Tere.
Minul mure oma 60-ndates sõbranna pärast. Käis sapipõie opil, mis lõigati välja laparoskoobiliselt.
valud olid mitu kuud enne oppi ja peale oppi jätkuvalt. neelas sondi ja leiti helico bakter ning väga tugev maopõletik.
nüüd juba mitu kuud mitte midagi inimene süüa ei saa, sest kõik ajab hirmsaid valusid, juba on valud vasakul pool rindkeres.
süda kontrollitud, kopsud ka.
millised on peamised toitumissoovitused maopõletiku korral ja siis kui sapp on opereeritud? tablettravi ilmselt valusid ei põhjusta, sest valud tablettidega hullemaks pole läinud vaid samal tasemel nagu enne oppi.
Tänud vastuse eest

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Gastriidi korral on vaja toidu valikut piirata ja kasutada enam kuumtöötlusega toiduaineid. Ägeda põletiku korral eelistada püreeritud toite. Kui põletikunähud on taandunud, siis võib jätkata tavatoiduga. Sapipõie puudumine ei ole takistuseks, et normaalselt toituda.
Lisan ülevaate sapi toimemehhanismide kohta ja nimekirja ohutoiduainetest ja toitudest, mis võivad põhjustada seedevaevusi.
Sapp on vajalik seedimiseks. Kui sapipõis kui reservuaar sapi kogunemiseks on eemaldatud, siis maksasisesed sapiteed toodavad sappi edasi. Maksas moodustub 0,5-0,6 liitrit sappi päevas, mida kontsentreeritakse 10 korda tihedamaks. Sapp sisaldab sapphappeid, sapipigmente, letsitiini ja kolesterooli. Toidu seedimise faasis väljutatakse sapp reflektoorselt kaksteistsõrmik-soolde ehk duadeenumi. Sapi väljutamist stimuleerib eriti praetud rasvane toit ja kiudaineterikas toit. Sapi koostisainete kontsentratsioon sõltub söödava toidu iseloomust.
Toit olgu kolesteroolivaene,  kiudaineterikas, mitmekesine ja mõõdukas koguses, välja arvatud ohuained. Sageli mõni toiduaine suurtes kogustes ei sobi, küll aga mõõdukas koguses sobib. Süüa tihti ja vähem. Küpsetamine, aurutamine, grillimine ja hautamine parandab seedivust. Ei soovitata kasutada piima ja piimatooteid. Krooniliste vaevuste korral ei soovitata pidada ranget dieeti. Toit peab sisaldama rohkem kiudaineid. Vajalik on ka normaalne lauavee, mineraalvee ja lahjendatud mahlade joomine.
Mittesoovitavad on gaase moodustavad toiduained ja neist valmistatud toidud nagu kuivatatud oad, herned, oasupp, hernesupp; kaalikas, rõigas, mais, toores mugulsibul, õun, pirn, apelsin, kiivi, maasikas, redis, paprika, hapukapsas, hapukurk, maks, toores munakollane, pähklid. Mittesoovitatavad toidud on lisaks ka praetud kartulid, friikartulid, rasvas praetud pannkoogid ja bliinid, sõrnikud, makaronid, rasvane hapukoor ja  majonees, halvaa, rasvased vorstid, suitsusink ja suitsukala, lihapirukad, pizzad, värske sai ja kreemikoogid, hapendatud leib, süsivesikuterikkad gaseeritud joogid, limonaadid, alkohol ja õlu, liiga külmad joogid tühjale maole, jäätis, kontsentreeritud naturaalsed mahlad (eriti õuna, apelsini-), suhkruasendajad: sorbitool, ksülitool, maltitool, aspartaam, tugevalt vürtsitatud toidud.